Kolumne

Upućujem upozorenje vlastima koje su se "uljuljkale" na inflatornim blagodatima

Namjerno ću izreći tj. napisati dvije ključne stvari. Radi se o monetizaciji i fiskalizaciji. Ovu tezu "provlačim" kroz desetine svojih kolumni.

FOTO: FACEBOOK / IZUDIN KEŠETOVIĆ
FOTO: FACEBOOK / IZUDIN KEŠETOVIĆ

Razlozi su postojali već duži period. Naročito u vrijeme prije i poslije krize izazvane zarazom virusa korone. Rekli bi savremene kuge koja je došla nakon velike krize izazvane na finansijskim tržištima prije 15 godina. U tom jednom ” butum/ cijelom” periodu desile su se mnoge promjene.

Ne pretendujući da se bavim složenim pitanjima iz oblasti ekonomije želim da ukažem na pojave koje su bitne u ovom trenutku za državu Bosnu i Hercegovinu. Ključni procesi se odigravaju na međunarodnoj sceni.

Rezultate ćemo znati uskoro. Ono što je trenutno aktuelno za vlast u BiH su nalazi i preporuke Međunarodnog monetarnog fonda ( MMF) koje se odnose na stanje u finansijskom sektoru BiH. Koliko god bili kritični prema preporukama MMF-a moramo znati da se u svim tim nalazima krije istina. Istina je da imam problem kumuliranih deficita i likvidnosti.

Radi se o pojavama koje su iz sfere fiskalne i monetarno-kreditne politike. S obzirom da se radi o pitanjima od značaja za državu logično bi bilo da se odgovor mora dati za sve nosioce vlasti, počev od lokalnih zajednica do državnih institucija . Sve u svemu sva priča se svodi na nedostatak novca. Generalno rekli bi na razini novčane mase M2 i stanja na računu svih javno- pravnih tijela, preduzeća i građana. Teška pitanja traže hitne odgovore. S toga da se vratimo na početak cijele ove priče.

Ključ rješenja su u monetizaciji i fiskalizaciji. Sve dok to ne riješimo imaćemo stagnaciju. Do stabilizacije ćemo veoma teško doći. Brzog oporavka nema tako da usporavanje inflacije i stope rasta DBP imaju naznake novog stanja. To novo stanje je likvidnost i javni dug. To su ključna pitanja sa kojima će se BiH ekonomija susresti. Sva očekivanja će ” pasti u vodu” ako se hitno/žurno ne preduzmu mjere u fiskalnoj i monetarnoj sferi. Ono što se dešava u realnom sektoru počev od države, pravnih subjekata i građana biće samo druga strana onoga što imamo u finansijskom sektoru.

Zato upućujem upozorenje vlastima koji su se “uljuljkale” na ” inflatornim blagodatima rekordnih budžeta”. To stanje nije slika stanja na računima preduzeća, ustanova i građana. Slika stanja je drugačija. BiH je potrebna pomoć svake vrste. Posebno je potrebna pomoć MMF-a , Svjetske banke i ostalih međunarodnih finansijskih institucija.

Naravno, uz reforme u monetarno – bankarskom sektoru i fiskalnom sistemu. Monetizacija i fiskalizacija sistema je potreba.