Kolumne

RJEČNIK POP KULTURE: Upoznajte Walta Disneya, kralja crtanih filmova

Uz ime Walta Disneya (1901-1966.) obavezno ide i asocijacija - crtani film.

FOTO: ENCYCLOPÆDIA BRITANNICA, INC.
FOTO: ENCYCLOPÆDIA BRITANNICA, INC.

Mada nas je kralj crtanih filmova odavno napustio, njegova slava danas je veća nego ikad.

Njegovo prezime postalo je sinonim za dobru dječiju zabavu, a diznilendi niču kao pečurke širom svijeta.

Rođen je kao Walter Elias Disney u Chicagu.

Već sa šesnaest godina napustio je klasično školovanje i upisao se u umjetničku školu u Kansas Citiyju.

Već u školi pokazao se kao talentovan crtač i dizajner, pa je riješio da svoje kratke crtane filmove prezentuje u lokalnom bioskopu u Kansasu, sve pod sopstvenom firmom “Laugh O’Gram”.

Ohrabren reakcijama publike, Disney je 1923. godine, zajedno sa svojim bratom Royem, osnovao sopstvenu kompaniju “Disney”.

“Zec Osvald”, “Parobrod Vili” i “Sili simfonija” bili su neki od njegovih prvih radova koji su privukli pažnju javnosti.

Međutim, kada je 1928. napravio Mickeyja Mousea, nije ni slutio šta će se desiti.

Mickey Mouse postao je i dan-danas ostao najpoznatiji animirani junak, toliko popularan da je definitivno jedan od nezaobilaznih simbola Amerike.

Fenomen Mickeyja Mousea, koji je usput paradigma prosječnog Amerikanca, sitnog građanina sa svojim običnim problemima, upravo je u tome što je od plašljivog malog miša napravio superheroja, sposobnog da se suprotstavi svim nedaćama koje ga okružuju.

Uz Mickeyja, Disney je kreirao i nezaobilazne likove za mnoge generacije djece, od Paje Patka, preko Šilje, Plutona, Hromog Dabe, do slončeta Damba.

Dugometražni crtani filmovi “Snježana i sedam patuljaka”, “Uspavana ljepotica”, “Pinokio”, “Bambi”, “Petar Pan”, “Mač u kamenu” učinili su da Disney postane neprikosnoveni kralj crtanog filma.

Disneyeva kompanija je za vrijeme Drugog svjetskog rata imala je velikih problema, ali je preživjela zahvaljujući ratnim dokumentarcima poput “Pobjede kroz vazdušne snage”.

Poslije rata Disney je nastavio da radi i produkciju dokumentarnih filmova o prirodi, od kojih su mnogi dobili nagradu Oscar.

Kao uspješni biznismen i potpuno ostvareni umjetnik, Disney 1955. godine u Anaheimu (California) otvara svoj prvi zabavni park za djecu i odrasle, čuveni “Disneyland”, koji je i dan-danas prvorazredna atrakcija za turiste širom svijeta.

I poslije Disneyeve smrti 1966. godine, njegova kompanija nastavlja sa radom i postaje jedna od najmoćnijih holivudskih filmskih producentskih kuća.

Walt bi bio sigurno veoma zadovoljan da je mogao da vidi nove crtaće “Aladina” ili “Kralja lavova”, njegov duh besprijekornog fantaste je preživio, a simpatične životinje poput Mickeya Mousea ostaju nezaobilazni vodiči kroz svačije djetinjstvo.