Kolumne

Modifikovani januar

Teško je strpati sve u januar. Gotovo nemoguće. To bi značilo da imamo sve od onog što nismo imali u prethodnih 12 mjeseci.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

U januaru se sklapaju obračuni. Sistem se zove modifikovanim. Veoma jednostavno, ali bitno. Za neke trivijalno i beznačajno. Znači kada dođete do kraja godine onda otvarate novi list. Stari list ili godinu zatvorite. Novu godinu ili list otvorite. Između ostaju obaveze. One se prenose iz stare godine i plaćaju u novoj godini. Nove obaveze u novoj godini se knjiže. Logično ne mogu doći na red plaćanja dok se ne odobri novo plaćanje.

Ovo je ekonomska gimnastika koja u suštini primjenjuje princip prihoda i rashoda, sa jedne strane; a sa druge strane princip priliva i odliva. U prvom slučaju se radi o obračunskim kategorijama ili obračunu po tekućem računu. U drugom slučaju se radi o finasijskim kategorijama ili tzv. finansijskom toku. Januar kao prvi mjesec u poslovnoj godini je veoma važan. Od njega sve kreće jer ide ili reda se narednih 11 mjeseci. Zato onim koji upravljaju ekonomskih procesima mora biti jasno gdje je tačka. To je taj modifikovani obračun. Njega nema bez plana. Plan je osnov svega.

On se na nivou državne strukture zove budžet. Svi ostali imaju finansijske planove.U uređenim sistemima je tako. Može i drugačije. Razlika je u tome što tada ne postoji sistem. Država bez sistema je haos. Preduzeće bez sistema je bankrot. Haos i bankrot je drugi naziv za bijedu i siromaštvo.

Zato je januar u godini važan. On se može pomijerati prema sredini. To je već druga priča. U krajnjem se sve računa od nekog datuma. Narod kaže : ” Peta prtinu pometa”. To bi značilo računjanje vremena od 7.janura ili Božića. Za sada je bez snijega. To nije ekonomija. To je druga nauka. Kažu da je meteoroligija. Ona proučava promjena vremena oko nas. Ekonomija je nešto drugo.

Za nju mora postojati država i sistem. Kažu i za meteoroligiju i ekonomiju da sve zavisi od nas.