Kolumne

LATINOAMERIKANA - mit i muzika: Božanska bića Oriše

Oriše su duhovi, elementarna bića koja obitavaju između božanskog svijeta i svijeta ljudi.

FOTO: WIKIPEDIA
FOTO: WIKIPEDIA
Ilustracija

One su glasnici koji od Bogova donose kreativnu i seksualnu energiju ljudima, okupljaju ih i daju im smisao. Oriše su gospodari rakršća, one započinju promjene i otvaraju nove puteve. Tek kada Oriše zaposjednu ljude i siđu u svijet materije, život dobija pun smisao. Na jeziku plemena Joruba, Oriša bukvalno znači “gospodar glava”. Taj duhovni entitet, prosto ulazi u glavu vjernika, “zajaši ga” poput konja i vodi ga višoj spoznaji.

Mitologiju i religiju Oriša stvorila su plemena iz zapadne Afrike, Joruba iz Nigerije, Fon iz Benina (nekadašnji Dahomej) i Toga, Dogoni iz Malija, Ašanti iz Gane. U djelu “Trikster u zapadnoj Africi” autor Robert Pelton objašnjava da je najveći dio mitova i legendi o Orišama, nastao kroz među uticaje pomenutih plemena. Migracije crnog naroda i njihova masovna selidba u zemlje južne i srednje Amerike, prenijela je učenja o Orišama u druge zemlje i stvorila brojne kultove i religije.

Religija Joruba plemena sa mitologijom Oriša, pomiješala se sa katoličanstvom i islamom u zemljama kao što su Brazil, Urugvaj, Venecuela, Dominikanska republika, Gvajana, Surinam, Porto Riko, Meksiko, Kuba, Haiti, Trinidad, kasnije i SAD. U Brazilu su se iz poimenutog miksa razvile religije Kandomble, Umbanda, Makumba, Oitunji i Ifa. Na Kubi se razvila religija Santerija, na Trinidadu Šango, a na Haitiju Vodun.

Ceremonije većine ovih afro američkih religija zapadnjacima izgledaju kao divlje crnomagijske ritualne igre, prilikom kojih se žrtvuju životinje, čijom se krvlju Oriše hrane. U najmračnijim varijantama Santerije i Makumbe, posvećenici na Kubi, Brazilu i Meksiku, prolivaju i ljudsku krv kako bi nahranili žedne Oriše. Vudu religija sa Haitija, takođe ima veoma mračne magijske rituale, a njihovi šamani često liče na prave zapadnjačke crne magičare. Tamni vudu inspiracija je brojnim posvećenicima bluz muzike.

Skriming Džej Hokins komponovao je veliki bluz hit “I put spell on you” inspirisan vudu ritualima, Robert Džonson “Crosswords blues” kao posvetu “bićima raskršća”. Oriše vole da piju i alkohol, da jedu domaću hranu, ali posebno su im dragi halucinogeni napitci koji se spravljaju od lokalnih trava, kao što je naprimjer biljka Ajauaska.

U religiji Santo Daime u Brazilu, ajauaska ima presudnu ulogu. Njen osnivač Meštre Irineu Sera, iskombinovao je Oriša afro mitologiju, Kardecovo učenje o Spiritizmu i animistička vjerovanja indijanaca iz Amazonije. Pomenute divlje animističke ceremonije, na zanimljiv način obrađene su mnogim filmovima ili pak opjevane u popularnim pjesmama.

U filmu Aleksa De la Iglesije, “Perdita Durango” glavnog junaka crnomagijskog Santero vrača igra Havijer Bardem. On pada u trans i prinosi ljudsku krv žednim orišama. U vudu religiji sa Haitija kolje se pijetao i prosipa se njegova krv po posvećenicima, a sve ovo je umjetnički nadgrađeno u filmu “Anđeosko srce” Alena Parkera, u sceni u kojoj Miki Rurk i Liza Bone vode ljubav dok oko njih pada kokošije perije i niz zidove teče krv.