Kolumne

LATINOAMERIKANA - mit i muzika: Futuristički Brazil

Ian Mekdonald u S.F. romanu "Brazil" osvjetljava najveću tropsku zemlju na svijetu iz sasvim posebnog ugla iz kog će ljubitelji tropikalizma saznati mnogo o pojmovima i kultovima neznanog Brazila kao što su Kapoeira, Daime religija, Feižada, Fudbal, rijaliti programi, Amazon, plutajuće crkve, "Gender bender" plastična hirurgija, Samba travestiti.

FOTO: WIKIPEDIA
FOTO: WIKIPEDIA

Mekdonald piše čak i o sajberkrimanalu i kvantnoj supertehnologiji. Naučno fantastični roman “Brazil” Iana Mekdonalda, podijeljen je na tri narativna toka koji se odvijaju u sedamnaestom, dvadesetom i dvadeset prvom vijeku.

Priča o Brazilu prošlosti dešava se u sedamnaestom vijeku kada jezuita Luis Kvin uz podršku naroda Maranžo kreće rijekom duboko u Amazonsku džunglu da pronađe odmetnutog sveštenika “isusovca” koji je izgubio svoju vjeru i povjerovao u afrička božanstva Oriše.

U priči o sadašnjem Brazilu producent Marselina Hofman, postaje pasionirani pobornik Santo Daime kulta, ali i borilačke vještine kapoeire. Njena halucinogena iskustva, kolektivno ispijanje ajausaka koktela, masovna posednutost i vizije Oriša, pa čak i mučnina koju prati povraćanje sljedbenika, Mekdonalds opisuje na gotovo dokumentarno veristički način.

Konačno treći narativni nivo dešava se u Brazilu budućnosti 2032. godine, u supermodernoj sajber državi u kojoj djevojka zvana Fija Kišida koristi kvantnu kompjutersku tehnologiju. Mekdonalds je Oriše postavio u srce sajber svemira, na isti način kao i otac Sajberpanka Vilijam Gibson u romanu “Grof nula”. Oriše su još djelotvornije u sajber svijetu, u kompjuterski generisanoj paralelnoj viruelnoj realnosti.

U našoj stvarnosti Oriše mogu biti vidljive samo preko posrednika, posvećenika koji biva posednut. Brojni afrički, američki i latino američki umjetnici slikali su svoje vizije ovih elementarnih božastava, sićušnih kao najsitnije čestice. Tehno pagani obožavaju Oriše, jer u kompjuterizovanom Tehnosvijetu lako mogu da ih animiraju i postave u sajber svemir. One jednostavno ne moraju nužno da budu ni dobre ni loše, one su jednostavne forme energije koje služe za komunikaciju I kreaciju. Tropska ezoterija kao dio naturalne magije i religiozni kultovi Oriša, veoma su inspirativni za kreatore Tehnosvijeta.

Nije neobično da su i Nigerija, kao i Brazil zemlje Oriša, postale supersile svjetskog sajber kriminala. Upravo iz ove dvije zemlje u posljednjoj deceniji stasao je najveći broj vrhunskih prevaranata i hakera, kojima je internet polje lake zarade, a triki Oriše poput Ešu Elegbare putokaz na raskršću.