Kolumne

MIT O AMERICI Rađanje filma

Moglo bi se reći da je Thomas Edison napravio revoluciju u Technoworldu upravo što se show businessa tiče, ne samo izumom fonografa, uređaja za snimanje i reprodukciju glazbe, nego je otkrio i ključne tehničke stvari za stvaranje filmske umjetnosti.

FOTO: SCIENCE.HOWSTUFFWORKS.COM/UNDERWOOD & UNDERWOOD/CORBIS
FOTO: SCIENCE.HOWSTUFFWORKS.COM/UNDERWOOD & UNDERWOOD/CORBIS

Izumom perforacija, rupica na krajevima filmske trake, omogućio je da se celuloidna filmska traka u kameri, a kasnije i u projektoru, ravnomjerno pokreće i zaustavlja.

Do svoje osamdeset i treće godine Edison je prijavio čak 1097 patenata, od kojih je 1877. prijavljen fonograf, uređaj za snimanje i reprodukciju glasa. Tri godine prije Braće Limijer izumio je kinematoskop, uređaj za snimanje i prikazivanje filmova. Ovaj je uređaj registrirao slike na fleksibilnoj prozirnoj filmskoj traci od 35 mm duljine 15 metara. Njegovi filmovi za Cinematoscope trajali su tridesetak sekundi.

U Menlo Parku, New Jersey, Edison je otvorio prvi filmski laboratorij pod nazivom “Black Maria”. Prva javna filmska projekcija održana je 1896. godine u New Yorku, a prikazivan je projekcijskim uređajem Edison.

Edison je također režirao prvu filmsku tvrtku. Snimio je velik broj filmova, a njegovi su ih ljudi kao putujući kinematografi prikazivali u kinima diljem Amerike. Edisonovi studenti filma bili su Edwin Potter, koji je snimio čuvenu “Veliku pljačku vlaka” i David Wojck Griffith, otac američke kinematografije. U Edisonu su karijeru započeli i glumci slapstick komedije. Budući da je New York bio jako loše mjesto za snimanje zimi, mnogi su filmski autori i producenti odlučili otići u Kaliforniju na zapadnu obalu Amerike.

Producent po imenu Karl Laeml dolazi u sukob s njujorškom glavnom tvrtkom za snimanje filmova “Motion Pictures Patents Corporation” te 1915. godine odlazi u Los Angeles.

U dijelu grada zvanom “Hollywood” otvorio je tvrtku koju je nazvao “Junversal Studio”. Ubrzo nakon njega u Hollywood je stigao veliki redatelj David Wojck Griffith koji je sagradio veliki studio za snimanje njegovih epova “Rađanje nacije” i “Netolerancija”.

U deset godina Hollywood je dobio niz novih velikih studija, a oko 1930. nastala je velika petorka “Paramount”, “MGM”, “20th Century Fox”, “Warner Bros” i “RKO”.

S njima su radila tri manja, “Juniversal”, “Columbia” i “United Artist”. Za američku popularnu kulturu Hollywood je mjesto gdje su nastali svi značajni mitovi. Walter Metz u eseju “Hollywood Film” smatra da se grupa producenata židovskog podrijetla preselila iz New Yorka u Hollywood, kako bi imali bolje vremenske uvjete za kontinuirano snimanje.