Kolumne

SLUŠAJ, DA TI PECA NEŠTO KAŽE: Susret švajcarske tradicije sa modernim dobom

Ulazeći u to monumentalno zdanje prisjetio sam se Pikasovih riječi: Svrha umjetnosti je da opere prašinu svakodnevnog života sa naših duša.

Peter Peca Popović
FOTO: NEBOJŠA BABIĆ

Upravo sam to osjećao provodeći nedjeljno popodne u ciriškom a svjetskom Dolder Grand hotelu. Raj istorije i umetnosti kroz vijekove! Došao sam na (skupi) branč povodom rođendanske zabave, a ostao zadivljen kompletnim doživljajem. Možete jesti i piti koliko želite, ali oduševljenje viđenim se ne može kupiti.

Ne samo da je hotel u svojoj ukupnosti zaista posebno umjetničko djelo, već je privatna umjetnička kolekcija hotela toliko raznolika i izuzetna, da se može provesti dan gledajući i učeći od postavljenih eksoponata. Kakvo iskustvo: Od pop-arta preko ruske avangarde do američke savremene umjetnosti i ličnih kolekcionarskih djela vlasnika hotela Ursa Švarcenbaha. Sve od Vorhola i Šnabela do Miroa. Od uljanih slika i skulptura na otvorenom do otmenih pop-art komada. Svaki kutak ove ogrome zgrade je drugačiji i osmišnjen na drugi način. Na svakom koraku ste iznenađeni mješavinom tradicionalnih, provokativnih, ali ukusnih, jedinstvenih i raznovrsnih umjetničkih djela kojih ima više od 120.

FOTO: OVAKO JE HOTEL NEKAD IZGLEDAO/DODLER GRAND HOTEL
FOTO: OVAKO JE HOTEL NEKAD IZGLEDAO/DODLER GRAND HOTEL

Najupečatljivije je djelo Salvadora Dalija „Femmes metamorphosees – les sept arts” iz 1957. godine.Kroz vrijeme Dolder Grand oslikava švajcarsko gostoprimstvo, diskreciju i glamur kraseći vrh brda kao posebni kultni orijentir. Smješten na ivici bajkovite šume Adlisberg sa zadivljujućim pogledom na Ciriško jezero i živopisno srce grada do dalekih grebena visokih Alpa. Izgrađen u 19. vijeku u švajcarskom stilu, dizajniran je da bude mjesto za opuštanje i bjekstvo. Dok su ga istoričari umjetnosti opisali kao „prototip kiča”, Dolder je vrlo brzo postao mjesto susreta svjetskog visokog društva i mjesto za luksuzne balove.

Njegova knjiga gostiju prepuna je istorijskih ličnosti u potrazi utočište mira, uključujući Vinstona Čerčila, Alberta Ajnštajna, Tomasa Mana, Henri Kisindžera, Džona Vejna, Rezu Pahlavija, Haila Selasija, JehudiMenjuhina, Volt Diznija, Sofiju Loren, Kurda Jirgensa, Rodžera Mura, Artura Rubinštajna, princa Čarlsa, Nelsona Mandelu, Elizabetu Tejlor, Majkla Džeksona, Lučana Pavarotija, Mihaila Gorbačova, Rolingstonse, kao i slavne ličnosti modernog doba kao što su princ Vilijam, Leonardo Dikaprio, Dejvid Bekam i reditelj Dejvid Finčer.

Dolder Grand Hotel & Curhaus sa 220 ležajeva, salom za čitanje i bilijar, kafe restoranom, natkrivenim verandama, terasama, dva lifta, telefonom i telegrafom, zvanično je otvoren 10. maja 1899. Noćenje u dvokrevetnoj sobi u špicu sezone koštalo je između 12,00 i 20,00 ondašnjih švajcarskih franaka. Kompletna renovacija i proširenje 2008. godine izmjenilo je izgled ali ne i stil stvorivši novo gradsko prestižno odmaralište sa izvrsnom kuhinjom, skupocijenom umjetničkom kolekcijom i spa centrom bez premca. Proširenje je uključivalo izgradnju novih objekata kao što je spa od 4000 kvadrata i udvostručenje broja smeštaja uz povezivanje novih soba sa okolnom šumom.

Enterijer hotela je renoviran na način koji čuva originalno arhitektonsko nasljeđe, a istovremeno uključuje moderne sadržaje koji se očekuju od luksuznog hotela. Nakon renoviranja u koje je uloženo 440 miliona sadašnjih franaka, apartmani se prostiru na stotine kvadratnih metara, neki su dvospratni sa parnim tuševima, hidromasažnim bazenima i prostranim terase sa pogledom koji oduzima dah. Svaki je inspirisan određenim „pokroviteljem“, kao što je „Maestro Suite“, nazvan po dirigentu Herbertu fon Karajanu iobiluje muzičkim znakovima kao dekoracijom.

FOTO: SALTZ DOLDER GRAND ZURICH
FOTO: SALTZ DOLDER GRAND ZURICH

Neverovatan je „Broj 100“, inspirisan Rolingstonsima i zloglasnim londonskim klubom 100 ili „Masina apartman“, imenovan po italijanskoj glumici Đulijeti Masini. U isto vreme, „Terrazza“ i „Carezza“ apartmani su dizajnirani sa specifičnim šarama i bojama, pretežno zlatnim, kamenim i drvenim, da odgovaraju ukusima i preferencijama arapskih gostiju. Tako obnovljeno odmaralište sada ima 173 sobe i apartmana. Doduše i nove cijene. Noćenje u luksuzu košta od 740 do 15.600 franaka. Ta deluks ekstravagancija sa 5 zvezdica, članica vodećih hotela svijeta, nosi potpis arhitekata Normana Fostera i Silvije Sepieli i jedna je od najpoznatijih znamenitosti Ciriha.

Na zlatnu jesenju nedelju, dolazak ovde meni jeste tonik za dušu. Prosto, odjednom se nađete u polustambenoj, polušumovitoj oblasti visoko iznad grada u spoju klasičnog i modernog, usred razbacane umjetnosti po prostoru. Savremena umjetnost i dizajn su u DNK hotela.

„Saltz“ restoran je još jedno umjetničko djelo. Dizajnirao ga je Rolf Saks, sin tajkuna Gintera Saksa, kraljevskog porekla, inače nekadašnjeg švalera Brižit Bardo. Trpezarijski prostor odražava švajcarski stil; meko bijelo neonsko svetlo prolazi duž crvenog zida napravljenog da dočara obrise Alpa, donoseći ugodnu atmosferu za goste kako bi se opustili dok uživaju u autentičnim jelima moderne međunarodne kuhinje te velikom izboru vina i pića.

FOTO: DANAŠNJI IZGLED DODLER GRAND HOTELA
FOTO: DANAŠNJI IZGLED DODLER GRAND HOTELA

Restoran i dalje krase stolice „Fauteuil Direction“, djelo Žana Pruvea iz 1939. koje doprinose jedinstvenoj atmosferi opuštene familijarnosti u kombinaciji sa nenaglašenim raskošom. To je mjesto gdje se gosti, a ima ih svih boja i jezika, mogu obračunati sa svim svojim predrasudama i vidjeti stvari iz potpuno nove perspektive. I to nije slučajno: restoran više liči na scenu iz najnovijih holivudskih filmova, u kojima se klasična jela služe u najsmjelijim interpretacijama. Pop-up umetnost i kontrast između neobičnih opcija osvetljenja i tame daju poseban začin.

Teško da igdje možete uživati u najekskluzivnijem ni doručku ni ručku uz DJ-a koji doprinosi pravoj atmosferi sa mješavinom chillout muzike i finog soula. Sve vrijeme vas kelneri širokih osmjeha iznenađuju raznovrsnim predjelima, toplim jelima i kreacijama slatkih deserta serviranih u „letećem stilu“ (sa prestižnim šampanjcem, doduše za pola vaše mjesečne penzije!). To znači: vi uživate, oni služe dok gledate kako se boje grada podno vas, jezera i planine mijenjaju.

FOTO: PETAR POPOVIĆ I ILONA MARAŠ/PRIVATNA ARHIVA
FOTO: PETAR POPOVIĆ I ILONA MARAŠ/PRIVATNA ARHIVA

Nazdravite za stolom slavljenici pjevajući rođendansku pjesmu, a onda začujete Idole i njihovu verziju šlagera „Devojko mala“. Zbunjeni priđete zrnu od cure koja radi kao DJ i saznate da se zove Ilona Maraš, i da je od mame Ruskinje i tate Crnogorca. Muzikom animira događaje po Evropi, od revija do samita raznih vrsta, a ovde ekskluzivno samo nedeljom. Kaže, takva ponuda se ne odbija, pošto takve „publike“ nigdje nema.

I onda ste potpuno uvjereni da ovo nije samo „skupi umjetnički hotel“. Riječ je o savremenoj kulturnoj instituciji umotanoj u spektakularan luksuzni hotel. U svetu raznih ludosti i ekshibicija, ovakva institucija od šest zvjezdica priliči zemlji kao što je Švajcarska. Ništa drugo do doživljaj iz bajke! Jednostavno jedan od hotela koje morate posjetiti prije nego što umrete!