Kolumne

MIT O AMERICI "Shakeri i Quakeri"

Još jedna neobična frakcija kršćanske denominacije tražila je sreću u "Novom svijetu", a to su bili Shakeri.

FOTO: NPS.GOV
FOTO: NPS.GOV

Kad je Swallow isplovio s Barbadosa u ljeto 1656. i pristao u Bostonu, Massachusetts, Richard Bellingham, zamjenik guvernera naredio je da se putnice Mary Fisher i Anne Austen zadrže na brodu. Među njihovim stvarima pronađeno je 100 knjiga koje su navodno sadržavale “pokvarena, heretička i bogohulna učenja”. Knjige su spaljene na gradskom trgu.

Žene su završile u zatvoru, gdje su ih čuvari skinuli do gola kako bi provjerili imaju li na tijelu ikakvih znakova koji bi upućivali na vještičarstvo. Proveli su pet tjedana u pritvoru i vraćeni su na Barbados. Te “opasne” žene bile su zapravo prve kvekerske misionarke koje su stigle u Sjevernu Ameriku. Anne Austen je kasnije umrla u londonskom zatvoru od kuge. Shakeri su bili preteča Quakera.

Kvekeri su nastali u Engleskoj u 17. stoljeću. Utemeljitelj te zajednice, koja se naziva i Religiozno društvo prijatelja, bio je George Fox (1624.-1691.), sin tkalca iz Lancashirea. Nakon što je navodno čuo božanski glas, Fox je zaključio da može izravno komunicirati s Bogom i primiti duhovno prosvjetljenje bez ljudskih posrednika. Doslovan prijevod kvekera znači drhtanje, au studiji A Religious History of the American People piše da su oni “silovito drhtali prije nego što su primili bilo kakvu božansku objavu”. Kvekeri su se zalagali za pravdu, beskompromisno poštenje, jednostavan način života i nenasilje.

Također su vjerovali da svi kršćani, uključujući i žene, trebaju sudjelovati u bogoslužju. U Engleskoj su kvekeri bili progonjeni i zatvarani. Na američkom kontinentu, na području Nove Engleske, također su proganjani, pa i ubijani. Tako je u razdoblju od 1659. do 1661. godine misionarka Mary Dyer u Bostonu osuđena na smrt vješanjem. Drugi su bačeni u lance, žigosani užarenim željezom ili bičevani. Nekima su odrezali uši. No iako se s kvekerima tako okrutno postupalo, postajali su sve brojniji.

Godine 1681. došlo je do velike promjene u životu kvekera u Sjevernoj Americi. U pokušaju uspostavljanja savršenog društva temeljenog na Božjim načelima, William Penn (1644.-1718.), mladi Englez koji se također pridružio Društvu prijatelja, osnovao je koloniju koja se temeljila na kvekerskim idealima i kojom su upravljali kvekeri.

Penn je bio sin britanskog admirala i po prirodi je bio vrlo miroljubiv. Bio je zatvoren zbog propovijedanja i pisanja o svojim stavovima. Kako bi otplatila dug prema Pennovu ocu, engleska je kruna mladom Pennu poklonila veliki komad zemlje u Sjevernoj Americi. Pennova kolonija nazvana je Pennsylvania (što u prijevodu znači “Penova šuma”). Bila je to prva zajednica u SAD-u koja je dopustila vjersku slobodu za pripadnike bilo koje vjere.

Godine 1682. Penn je sam plovio uz rijeku Delaware kako bi vidio svoju koloniju. Sklopio je pošten ugovor s indijanskim domorocima iz plemena Shakamaxon. Kilometar od mjesta gdje su živjeli Indijanci, osnovao je grad Philadelphiju (u prijevodu “bratska ljubav”), koji se brzo razvio u metropolu. Kada se vratio u Englesku, toliko je zanimljivo pričao o blagodatima nove zemlje da je k njemu došao ogroman broj useljenika iz Engleske, Irske i Njemačke.