Kolumne

MIT O AMERICI Pojava interneta

Pojavom interneta otvorene su brojne konferencije, prezentacije i rasprave na temu cybersfere.

FOTO: EPA-EFE/SARAH YENESEL
FOTO: EPA-EFE/SARAH YENESEL

U tom području ima osoba koje su na različite načine pridonijele elektroničkoj kulturi, pa se neke od njih štuje i kao svece. Većina su Amerikanci, Steve Jobs, Steve Wozniak, Bill Gates, Hans Moravec, Nicholas Negropont, Myron Krieger, Jaron Lanier, Kevin Kelly, Rudy Rucker, Ruhr Sirius, Bruce Sterling. Svi oni nisu bili samo pioniri u promišljanju kibernetičke sfere, već i istinski inženjeri i kreatori velikog novog tehnosvijeta budućnosti.

Bill Gates tvorac je prve velike informatičke tvrtke “Microsoft”, Steve Jobs i Steve Wozniak tvorci su kućnih računala “Apple”, dok su Jaron Lanier, Miron Krieger i Hans Moravec tvorci programa virtualne stvarnosti i istraživanja u polje umjetne inteligencije. Ruhr Sirius, Nicholas Negropont, Kevin Kelly i Rudy Rucker tvorci su najpoznatijih časopisa koji se bave cybersferom, a to su “Wired” i “Mondo 2000”.

U američkim industrijskim tehnološkim centrima Silicijskoj dolini u Kaliforniji i MIT institutu u Massachusettsu osmišljen je velik broj hardverskih i softverskih rješenja zahvaljujući kojima danas postoji velika svjetska internetska mreža. Razvoj digitalne tehnologije i računalne grafike otvorio je potpuno nova područja za veliki broj hakera, računalnih stručnjaka i medijskih promatrača. Računalni programi olakšali su ljudima obavljanje mnogih poslova.

Ljudi iz IT (informacijske tehnologije) industrije počeli su dominirati svjetskim poslovanjem. Ima onoliko dobrih strana koliko i zloporaba novog računalno generiranog virtualnog svijeta. Njegovi se vladari nazivaju hakerima. Najčešći računalni programi za animaciju, kao što su “PhotoShop” ili “CadCam”, omogućuju korisnicima da bez ikakvih problema naprave fantastično realistične fotomontaže i kolaže.

Čak i iskusan vlasnik kućnog računala može lako stvoriti nevjerovatne digitalne nepristojnosti uz pomoć ovih programa. Dakle, svatko svoju fotografiju može montirati u bilo koju drugu, a to može proizvesti često vrlo duhovite kolaže. Sve se to jednostavno radi na kućnim računalima, prijenosnim računalima, pa čak i pametnim telefonima.