Kolumne

LATINOAMERIKANA - mit i muzika: Tango ples

Godine 1980. tango plesači osmilili su famoznu figuru zvanu “Ocho”, kada plesač povije partnerku nadole, tako da ona može visoko da podigne svoju nogu dok je on čvrsto drži rukama.

FOTO: EPA-EFE/JUAN IGNACIO RONCORONI
FOTO: EPA-EFE/JUAN IGNACIO RONCORONI

Gledaoci tako mogu da vide njen intimni veš, ispod raskošnih haljina sa prorezom, kao i perfektan oblik njenih tango cipela. Muškarci najčešće nose široka odijela i šešire, a žene skupocjene haljine. Tako je i moda postala dio tango priče.

Rani Tango koji su svirali imigranti u Buenos Airesu, poznat je pod nazivom stara garda (Guardia vieja). Svirali su Tango na flauti, gitari i violini, a kasnije, krajem 19-og vijeka konačno stiže i bandoneon. Eduardo Arolas je popularizovao bandoneon i sa Vicente Grekom standardizovao Tango sekstet koji čine klavir, bas, dva bandoneona i dvije violine.

Poslije Buenos Airesa kultura Tanga je munjevito osvojila Pariz. Salonski Tango je poput zaraze stigao u grad svjetlosti oko 1910. godine. Od tada postao je drugi grad na svijetu koji se smatra prijestonicom ove plesne kulture. U plesnoj kulturi Pariza, Tango je postao broj 1, potisnuvši do tada neprikosnoveni bečki Valcer. Najbolji argentinski tango muzičari, pjevači i igrači odlazili su u Pariz, da bi doživjeli svjetsku slavu.