Kolumne

LATINOAMERIKANA - mit i muzika: Santerija

Muzika je važna odlika obožavanja u santeriji. Muzika se koristi tokom bembeja, to jest tokom ceremonija u kojima se udara ububnjeve da bi se prizvala božanstva.

FOTO: EPA/ALEJANDRO ERNESTO
FOTO: EPA/ALEJANDRO ERNESTO
Ilustracija

Naročiti ritmovi se izvode da bi se pozvao naročiti bog. Zvuk je tako jak da se postojan ritam 5 bubnjeva može čuti blokovima daleko. Udaraljke kao što su bubnjevi i ksilofoni, to jest marimbe, bili su kultni instrumenti koji su se vijekovima koristili u Zapadnoj Africi.

Kada su robovi dovedeni u Ameriku to su bili najznačajniji instrumenti. U Brazilu se opne za svete bubnjeve prave od koža ritualno žrtvovanihživotinja, i novi instrumenti se po svom običaju krštavaju, najbolje „svetom“ vodom iz katoličke crkve.

Drugi bubnjevi predstavljaju određena božanstva, kao u afro-karipskoj kulturi na Haitima. Nije neobično da se na pijaci nađu kompakt-diskovi na kojima otvoreno piše da sadrže svetu muziku za santeriju.

Bubanj je glavni ritmički instrument, a naslovi nekih komada su u stvari imenabožanstava u santeriji ili religioznih običaja. Kroz vrijeme, ovi ritmovi su prodrli i u latinoameričku muziku. Santerijska terminologija je uključena u neke muzičke komade.