Kolumne

Harmonizacija i konkurencija

U naučnom pristupu važnu ulogu imaju pravila ili principi. Konkretno u fiskalnom sistemu jedan od važnijih principa je harmonizacija i konkurencija. Isti nisu u suprotnosti.

FOTO: FACEBOOK / IZUDIN KEŠETOVIĆ
FOTO: FACEBOOK / IZUDIN KEŠETOVIĆ

To se dobro primijetiti u zemljama Evropske unije. Primjenjuju se tzv. direktive. Bosna i Hercegovina je prihvatila mnoge direktive EU i unijela iste u svoje zakonodavstvo. Međutim, ono što je vrijedno pažnje su najnoviji pokušaju vlasti u BiH da reformišu fiskalni sistem. S toga priča o porezima, doprinosima, raspodjeli javnih prihoda, fiskalitetima i sl. mora imati naučnu osnovu. Često čujemo izjave političara, sindikalista i raznih kvazi analitičara da treba “ovako ili onako”.

Primjeri su sve brojniji i učestaliji. Tekovine dobrih praksi su sasvim drugo. S toga su jedni nosiloci vlasti “hrabri” , a drugi “oprezni”. Ono što sam primjetio je da na svakoj stvari koja je upakovana stoji upozorenje da se ne tumba. Često i neoprezno tumbanje izaziva kvar. Tako je bilo sa penzionim fondovima. Još gore je sa zdravstvenim fondovima.

Onda dolazi na red osnovica za obračun minimalne plate. O ključevima raspodjele javnih prihoda je suvišno govoriti. Poreske osnovice i stope su totalno istumbane ili su predmet tumbanja.

Parafiskaliteta je na desetine. ” Svi” sve znaju o PDV-u , porezu na nekretnine, porezu na dobit i dohodak. Zato nam treba fiskalna harmonizacija i konkurencija. Tako kaže teorija i praksa. Za onog koji odlučuje to znači “sve ili ništa”. Narod kaže: “Pametnom je dovoljan išaret, a budali je džabe mahati”.