Kolumne

MIT O AMERICI Velikan SF literature

Pedesetih godina 20. stoljeća u Americi, pišući pulp SF, Dick je već svojim ranim romanom Čovjek u visokom dvorcu dobio najveću nagradu na području znanstvenofantastične književnosti.

FOTO: BBC.CO.UK
FOTO: BBC.CO.UK

Godine 1974. Dick je doživio brodolom u osobnom životu i svojevrsno prosvjetljenje, nakon čega je u svoja djela unio religiozne elemente.

Tada je doživio svojevrsno prosvjetljenje kada mu je na vrata pokucala mlada djevojka sa srebrnim lančićem oko vrata s medaljonom u obliku ribe. Dick je pogledao medaljon, a riba je počela svijetliti jakim ružičastim svjetlom. Iz snage svjetla Dick se preselio u vrijeme starog Rima, gdje je upoznao samog Isusa Krista, ali i brojne gnostike.

Gnostičke vizije Philipa K. Dicka obilježile su cijeli njegov kasniji rad. Briljantni Robert Crumb napravio je strip o ovoj epizodi. Zbog niza događaja u februaru i martu 1974. Dick je postao paranoičan da ga tajna služba želi eliminirati.

“Činjenica je da je nakon što je doživio ono što je nazvao “2-3-74” (događaji iz februara i marta te godine), Dick je ostatak života proveo pokušavajući shvatiti što mu se dogodilo. Za Dicka razumijevanje znači pisati. Između februara i marta 1974. i svoje smrti, Dick je napisao više od 8000 stranica o svojim iskustvima. Nerijetko mu se znalo dogoditi da po cijele noći piše i do 20 stranica bez proreda, s uskim marginama, alkoholom, obično rukom pisano i puno neobičnih dijagrama i zagonetnih skica.

Nedovršeno brdo papira, posthumno sakupljeno u 90-ak mapa, nazvano je Egzegezom. Te je fragmente prikupio Dickov prijatelj Paul Williams, koji je potom čamio u svojoj garaži u Glen Ellenu u Kaliforniji sljedećih nekoliko godina. Prekrasno izdanje izbora iz tih tekstova, sa zlatnom ribicom na naslovnoj stranici, konačno je objavljeno krajem 2011. godine, na silnih 950 stranica” – piše Stephen Critchley u eseju “Philip Dick kao SF filozof”.

Dickove gnostičke vizije Arkona koji urote protiv naroda i upravljaju Carstvom, zapravo današnjim globalnim korporacijama prava su poslastica za današnje teoretičare zavjere. Njegova knjiga VALIS (Vast Active Living Intelligence System) više je neka vrsta novog religijskog cyberpunk otkrića nego klasični SF roman.

U svojih posljednjih nekoliko romana, kao što su The Divine Invasion i The Transmigration of Timothy Archer, Dick se više bavi filozofskim idejama nego radnjom koja je krasila njegove najbolje romane, kao što su Do Androids Dream of Electric Sheep, Flow My Tears cop’, ‘The Three Stigmata of Palmer Eldritch’, ‘The Assassin’ i ‘Dark Scan’.

Iste 1982. godine kada je Philip K. Dick umro, redatelj Ridley Scott snimio je film Blade Runner prema njegovom romanu i čudesno mračni pisac postao je omiljeni holivudski autor. Norman Spinard kaže da je Dick pogledao film na posebnoj projekciji i bio je jako zadovoljan. Moglo bi se reći da je Dick bio pravi američki moderni tehno gnostik, mistik najvišeg reda.