Kolumne

RJEČNIK JUNAKA POP KULTURE: Kilgore Trout - fantomski palp pisac

Kilgore Trout je izmišljeni junak, pisac palp S.F. ostvarenja koga su proslavila djela Kurta Vonneguta.Originalno Trout se pojavio kao junak djela Teodora Sturgeona, bliskog prijatelja Kurta Vonneguta sa studija. Sturgeonov otkačeni pseudo naučnik Trout koji piše sumanute romane koje niko ne čita, veoma se dopao Vonnegutu.

FOTO: TWITTER/KILGORE TROUT
FOTO: TWITTER/KILGORE TROUT

Pozajmio je junaka i dao mu glavnu rolu u nekoliko romana kao što su “Doručak za šampione”, “Vrijemetres”, “Galpagos”.

Satira, crni humor…

U romanu “Doručak za šampione” Trout je pisac koji miješa satiru, crni humor i naučnu fantastiku. On je toliko netalentovan da ima samo jednog čitaoca i obožavatelja koji mu je poslao pismo. Niko osim pornografskih magazina ne želi da objavi njegove otkačene priče.

Kada upozna biznismena Dwaynea Hoovera njegov život se pomalo mijenja. Hoover je opčinjen Troutovim romanima, zbog koji odustaje od namjere da počini samoubistvo i počne da živi radikalno drugačijim slobodnim životnim stilom.

U filmu Allena Randolpha iz 1999 “Doručak za šampiona” Trouta glumi Albert Finney, a Hoovera Bruce Willis. Kada je etablirani pisac ovog žanra Philip Jose Farmer, u namjeri da oda počast Vonnegutu, objavio roman “Venera iz školjke” pod pseudonimom Kilgore Trout, Vonnegut ga je pozvao telefonom i sočno ga ispsovao. Trouta je usvojio i nobelovac Salman Rushdie, koji ga diskretno pominje u romanu “Zemlja pod njenim stopalima”.

“Plavi tunel”

U Vonnegutovom romanu “Galapagos” narator je Leon Trocki Truot, Kilgorov sin. Leon je u potrazi za “plavim tunelom” koji vodi u zagrobni svijet, koga je Kilgor otvorio kako bi svom sinu omogućio prelazak u drugačiju stvarnost. Vonnegutova ideja o čudnom odnosu oca i sina je na specifičan način pozajmljena u seriji JJ Abramsa “Fringe”.

Za kraj evo nekoliko naziva Troutovih S.F. knjiga koje niko nije pročitao: “Manijaci četvrte dimenzije”, “Pangalaktička banka memorije”, “Drvo novca”, “Gospel iz drugog svijeta”, “O reci, možeš li da pomirišeš?”, “Pametni zeka” itd.