Kolumne

MIT O AMERICI Ratovi protiv istine

Trikovi video-opsjednuća često se mogu iskoristiti u neke "prljave" svrhe, a o tome govori film "Rat protiv istine" Memeta i Levinstona.

FOTO: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS
FOTO: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

U tom filmu tajna medijski moćna sigurnosna služba američkog predsjednika pokušava zataškati seksualni skandal svog vođe izmišljanjem rata s Albanijom.

Cijeli rat odvija se u carstvu elektromagnetskih slika, a gledatelji filmova mogu gledati kako medijski stručnjaci stvaraju nepostojeći rat. Nakon tog filma svima mora biti jasno da se nijedna novinarska vijest, niti jedan događaj, pa ni rat više ne mogu uzimati zdravo za gotovo. U filmu “Rat protiv istine” rat se nije ni dogodio osim u virtualnom ili “pseudostvarnom” prostoru. Virtualna stvarnost sama po sebi je realnost “false reality” pa je, osim kao tehnološku inovaciju, mnogi doživljavaju i kao neku fantastičnu šalu.

Danas je područje cybersfere sve više naseljeno otkačenim štreberima, pojedincima koji svoje komplekse često liječe iz stvarnog života kroz nove medije i novu tehnologiju. Neko tko je rođen kao ljigavac ili prevarant u stvarnom životu može postati fantastično moćan medijski čarobnjak u kompjuteriziranom svijetu medija.

Ovu priču, opet, najbolje ilustrira poznati film “Kosilica” prema romanu Stephena Kinga, koji govori o poluidiotu koji je kosio travnjake u malom američkom gradu, da bi potom postao moćno demonsko biće. kao rezultat eksperimenta u području virtualne stvarnosti. Novi američki bogovi i demoni koje je stvorio Hollywood dio su moćne i rastuće tehnoreligije.