Život

Naučnici tvrde: Moguće zaustaviti starenje

Ljudsko tijelo sposobno je da preokrene proces starenja - vjeruju naučnici

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Nova studija upućuje na činjenicu da se ljudska biološka starost razlikuje od hronološke, te da bi mogla biti reverzibilna, odnosno da bi mogla da, na neki način, zaustavi tok starenja.

Međunarodni tim naučnika otkrio je markere biološkog starenja, koji se, kako su ustanovili, povećavaju nakon većih i neplaniranih stresnih događaja, poput težeg operativnog zahvata, trudnoće ili ozbiljnije infekcije.

Nakon oporavka od stresa, markeri se vraćaju na početni nivo – piše portal “Sajens alert”.

Otkrivena su dva fragmenta proteina koji su odgovorni za sprečavanje starenja kože i koji bi se mogli koristiti u kozmetičkim proizvodima.

Sve bolje razumijevanje prirodne savitljivosti DNK-a, kojoj ćelije dodaju ili uklanjaju hemijske oznake, mijenjajući istovremeno i ekspresiju gena, za naučnike je primamljivo područje istraživanja.

Takozvane epigenetičke promjene mogu biti odraz izloženosti osobe načinu života i okolnim faktorima, poput neuhranjenosti, infekcije ili stresa u djetinjstvu ili u kasnijem životu.

Epigenetika je naučna disciplina koja proučava uticaj vanjskih faktora na mijenjanje i ekspresiju gena, odnosno bavi se time kada će se i u kojim okolnostima aktivirati geni koji na kraju znače – zdravlje ili bolest.

Epigenetičke promjene označavaju protok vremena i mogu se koristiti kao svojevrstan molekularni “sat”, koji procjenjuje biološku starost tkiva i organa u poređenju sa hronološkom dobi osobe.

Biološka starost pojedinca može se procijeniti i mjerenjem dužine tjelomjera – zaštitnih kapica na krajevima hromozoma koje se skraćuju svaki put pri diobi ćelija.

Ranije studije koje su proučavale tjelomjere pokazale su da višestruka trudnoća može postarati ljudske ćelije.

Istraživači koji su proveli manje kliničko ispitivanje shvatili su da koktel nekih lijekova može smanjiti biološku dob osobe za nekoliko godina.

U novoj studiji korišteni su višestrukie epigenetički “satovi”, a oni govore da tokom “draslog života”, u interakciji sa okolinom, ljudi skupljaju promjene u hemijskim oznakama u molekuli DNK-a.

Epigenetički “satovi” otkrivaju da stresom izazvani naleti starenja mogu biti tek privremeni.

Kad se stres smanji, i biološka dob u potpunosti ili djelimično obnovi.

Uzorci krvi starijih pacijenata sa traumom koji su bili podvrgnuti hitnom hirurškom zahvatu ukazivali su na rast markera biološke životne dobi, ali su se vratili na početne vrijednosti do sedam dana nakon operacije.

Situacija je bila drugačija kod pacijenata koji su odlučili da se podvrgnu unaprijed dogovorenoj operaciji. Naime, kod njih nije bilo znakova ubrzanog starenja.

Zbog toga naučnici vjeruju da njihova otkrića upućuju na to da je tijelo u stanju da preokrene biološki proces starenja.