Život

Bosnainfo donosi priču o padobranstvu: Smijete li skočiti s 3.000 metara brzinom od 200 na sat?

Strast, hrabrost i spremnost da zakoračite u nepoznato, stavke su koje opisuju padobranstvo kao sport.

FOTO:  USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO

Kako kod nas skokovi s padobranom nisu popularni, posjetili smo susjednu Srbiju u kojoj se skače u nekoliko gradova. Beograd, Paraćin, Subotica i Novi Sad.

Domaćin nam je bio Aleksandar Momčilović, instruktor padobranstva uime Udruženja sportskih padobranaca “Novembar-Siera” u Novom Sadu – aerodrom Čenej. Padobranstvo je iskustvo koje će testirati vaše granice, naterati vas da se suočite sa svojim strahovima, i što je najvažnije promeniće vašu perspektivu o svetu – kaže nam naš domaćin.

Padobranstvo je, dodaje, nevjerovatno uzbudljiv sport podstaknut adrenalinom. Za padobranstvo je potrebno mnogo. Strast, hrabrost, spremnost da zakoračite u nepoznato – naglašava Momčilović.

FOTO:  USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO

Napominje da je padobranstvo ozbiljan sport i da se s velikom pažnjom mora pristupiti svemu tome kako bi na najbezbjedniji način stekli nevjerovatno iskustvo u izvođenju samostalnih skokova.

Također, navodi, to je sport koji nudi sjajno iskustvo. Granice ne postoje samo u adrenalinu, već i u dobroj zabavi i šansi da se steknu nova prijateljstva – ističe Momčilović.

Kaže da padobranstvo kod nas nije mnogo rasprostranjeno iz nekoliko razloga od kojih je najčešće finansijski.

Padobranska oprema i angažovanje aviona za izvođenje skokova veoma su skupi. Popularizaciji padobranstva u poslednjih nekoliko godina znatno je doprinelo izvođenje tandem skokova, ne samo kod nas nego svuda u svetu i tandem skokovi su jedan od najrasprostranjenijih vidova padobranskih skokova danas – naglašava naš sagovornik.

Govoreći o tandem skoku rekao je da može skočiti svaka osoba iznad 14 godina.

FOTO:  USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO

Na tandem skoku osoba koja izvodi svoj prvi skok vezana je za instruktora i on kontroliše sve aspekte skoka, kako se ne bi dogodilo ništa neželjeno i na svojim leđima nosi padobran dovoljno veliki da izdrži težinu obje osobe. Skok se izvodi s 3. 000 metara brzinom preko 200 na sat. Slobodan pad traje od 35 do 40 sekundi, a zatim se na 1.500 metara otvara glavni padobran. Nakon toga sledi pet minuta vožnje do prizemljenja – objasnio nam je Momčilović.

Što se tiče padobranske obuke na nju mogu da se upišu osobe s navršenih 16 godina i ona predstavlja pripremu za samostalan skok s visine od 1.200 metara.

Prvi skokovi se izvode uz pomoć gurtne, prilikom odvoja od aviona padobran se automatski otvara.

Cilj tih skokova jeste da učenik vježba pravilan odvoj od aviona pri zadržavanju pravilnog položaja tijela.

Naredni korak jesu “simulacije” kroz koje učenik vježba položaj tijela prilikom odvoja od aviona te dobija vježbovnu ručicu koju sam povlači prilikom odvajanja.

FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENO BOSNAINFO

Nakon što učenik skoči, povlači vježbovnu ručicu padobrana koja simulira otvaranje kupole, ali padobran i dalje otvara gurtna. Nakon par uspješnih simulacija, skače s visine od 1.500 metara, broji tri sekunde i samostalno otvara svoj padobran.

Kada učenik savlada samostalno otvaranje padobrana, spreman je za finalni dio obuke – slobodan pad.

Slijedi savladavanje stabilnog pada na stomaku, potom zaokreta, kontrole brzine propadanja, pa čak i rađenja salta.

Kada učenik dođe do 25 skokova slijedi prvi padobranski ispit za A dozvolu.

Momčilović je pozvao sve koji žele skočiti da dođu na njihov aerodrom Čenej koji je na 15 minuta udaljenosti od Novog Sada, ali i one koji se plaše da kroz šalu, zabavu i dobro društvo savladaju strah.