Život

NARODNA VJEROVANJA Smjesa smokava i maslinovog ulja: Najbolji saveznik protiv zatvora?

Internetom se šire tvrdnje da je kombinacija smokava i maslinovog ulja čudotvorna za čišćenje probavnog trakta. Je li to zaista najbolji lijek za opstipaciju ili kako je češće poznat u narodu, zatvor provjerio je portal foodfacts.news.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Smokve i maslinovo ulje obiluju raznim vitaminima i mineralima koji povoljno utječu na naše zdravlje.

No, na nekim portalima se pojavljuje informacija da je smjesa ova dva sastojka narodni lijek za čišćenje probavnog trakta, odnosno najbolji lijek za zatvor.

Odgovor je li to zaista tako i treba li se držati toga u navedenom slučaju potražio je portal foodfacts.news od stručnjaka za polje nutricionizma.

Nije pronađena nijedna naučna potvrda ove hipoteze

Martina Bituh, izv. prof. dr. sc. s Prehrambeno – biotehnološkog fakultetu u Zagrebu i Zavoda za poznavanje i kontrolu sirovina i prehrambenih proizvoda kaže da često u medijima možemo naići na jednostavne savjete kojima si možemo pomoći u slučaju opstipacije (zatvora), no prije nego što primijenimo predloženi savjet moramo biti svjesni da nisu svi zatvori jednaki.

U većini slučajeva kada uzrok nije poznat govorimo o primarnoj opstipaciji, dok se sekundarna povezuje s raznim endokrinološkim, metaboličkim ili neurološkim bolestima“, navodi profesorica dodajući da uzrok često mogu biti i dodaci prehrani na bazi željeza ili kalcija, kao i učestalo korištenje određenih lijekova pa je prije liječenja vrlo važno provesti detaljnu anamnezu kako bi se isključila ona uzrokovana lijekovima ili oboljenjima.

Nakon što se to učini, pojašnjava, prvi pristup liječenju blage i funkcionalne opstipacije je osigurati odgovarajući unos prehrambenih vlakana i tekućine, tjelesnu aktivnost i ne zadržavati stolicu.

Na pitanje može li voće poput smokve pomoći u liječenju, odgovor je može“, poručuje otkrivajući da voće, poput smokve, kivija, šljiva i manga sadrži topljiva i netopljiva vlakna, šećere poput fruktoze i saharoze i sorbitol te da je upravo zahvaljujući ovim spojevima laksativni učinak potvrđen naučnim istraživanjima.

Dodaje da se njihova uloga očituje u povećanom zadržavanju vode u crijevima i povećanom volumenu fekalne mase što rezultira povećanom učestalosti i mekšom stolicom.

U meni dostupnoj naučnoj literaturi nisam pronašla niti jedno istraživanje koje bi to potvrdilo“, odgovor je ove profesorice na pitanje mogu li smokve i maslinovo ulje u kombinaciji biti još učinkovitiji u liječenju.

Na kraju zaključuje da bi adekvatna i uravnotežena prehrana trebala biti kamen temeljac svakog učinkovitog liječenja hroničnog zatvora.

Promjena prehrambenih navika može dugoročno riješiti problem

Da se radi se o jednom od tradicionalnih recepata za rješavanje problema opstipacije i konstipacije, odnosno zatvora i otežanog pražnjenja crijeva saznajemo od Ines Banjari, prof. dr. sc. s osječkog Prehrambeno – tehnološkog fakulteta.

Uz maslinovo ulje često se može naići i na sjemenke lana i laneno ulje kao namirnice koje olakšavaju pražnjenje crijeva. Njihov učinak je blago laksativni pa ih je zato potrebno kombinirati sa drugim namirnicama kao što su smokve koje sadrže veliku količinu spojeva koje potiču pražnjenje crijeva“, navodi.

Pročitajte još

Kako kaže, radi se o komponentama ugljikohidrata koji spadaju u kategoriju tzv. Fodmapa, a namirnice bogate fodmapima je na primjer važno izbjegavati ukoliko osoba ima sindrom iritabilnog crijeva.

Uz smokvu, snažni prirodni laksativi su kruške, jabuke, kivi, grožđe, šljive, breskve, kajsije i drugo voće.

Napominje kako se kod slabije izraženog problema laksativni učinak može postići pijenjem mlake vode ili toplih napitaka, posebno kafe i sokova od prethodno spomenutog voća, ali je važno da su to sokovi sa pulpom.

“Hroničan problem je najčešće simptom nekog ozbiljnijeg zdravstvenog problema pa se osim kod sindroma iritabilnog crijeva javlja kod celijakije, dijabetesa, divertikuloza i hipotireoze”, naglašava ova profesorica dodajući da se može javiti i kao posljedica hronične terapije pojedinim lijekovima među kojima su antihistaminici, anacidi, antidepresivi, opioidi, blokatori kalcijevih kanala i dr.

Mišljenja je da se dugotrajno zatvor može riješiti samo promjenom prehrambenih navika, odnosno povećanjem unosa prehrambenih vlakana kroz tamnozeleno lisnato povrće, mahunarke, cjelovite žitarice, dovoljan unos tekućine i probiotike, bilo kroz fermentirane mliječne proizvode ili suplementaciju.

Ne može se reći da će spomenuti recept pomoći svima jer će to ovisiti o velikom broju naših individualnih karakteristika“, govori stručnjakinja za prehranu ističući da je broj stolica u danu individualan te ako ste bili bolesni zadnjih sedam dana i zbog toga jeli manje, normalno je da imate manji broj, pa čak i da imate dane bez stolice.

Komentira da se to zna dogoditi i kod iznimno restriktivnih dijeta za mršavljenje u početnoj fazi dok se privikavate na manju količinu hrane.

Ukoliko ne dođe do promjene u pogledu pražnjenja nakon deset dana od primjene spomenute smjese maslinovog ulja i suhih smokava, potrebno je promijeniti pristup“, poručuje univerzitetska profesorica, piše Agroklub.