Kolumne

MIT O AMERICI Pulp literatura

Pulp literatura nastala je iz želje da što više ljudi kupi umjetnički proizvod.

FOTO: RIDGEFIELDLIBRARY.ORG
FOTO: RIDGEFIELDLIBRARY.ORG
H.J. Wells

Novine za široke mase izrađivane su na jeftinom papiru, a pisci su to najbolje iskoristili pišući priče iz života po uzoru na Zolu.

Već u dvadesetim godinama dvadesetog stoljeća pulp književnost donosi popularne junake i brojne žanrove. Najbolje su bile detektivske i ljubavne priče. Mike Ashley u eseju “Zlatno doba palpacije” objašnjava kako je nastao ovaj isključivo američki fenomen.

Od 1896. do 1955. pulp časopisi prodavali su se u velikim nakladama, a cijena im je na kioscima bila niska i svima dostupna.

Prvi pulp magazin “Argos” u New Yorku objavio je 1882. Frank Munsey. U početku su pulp časopisi objavljivali priče iz života, no ubrzo su počeli objavljivati ​​novele u nastavcima poput “U Viscontijevoj mreži” (1899.) Uptona Sinclaira. Ova pustolovna fikcija, koja se odvijala u renesansnoj Italiji, oduševila je čitatelje i iznjedrila poplavu novih romana istog žanra.

Prvi ozbiljniji konkurent “Argosiju” bio je “Popular Magazine”, koji je objavljivao pustolovne romane Rydera Haggarda i H.J. Wellsa. Časopisi “Avantura”, “Plava knjiga” i “Crni mačor” specijalizirali su se za pustolovne priče. Veliki hit bio je pulp magazin “All Story”, koji je objavio novelu “Tarzan King of the Monkeys” Edgara Ricea Burroughsa. Nakon Prvog svjetskog rata pulp časopisi počinju tiskati ljubavne, western i detektivske romane, a među najpopularnijima su “Detective Story Magazine” (1915.), “Western Story Magazine” (1919.) i “Love Story Magazuine” (1921.) .

Časopis “Black Mask” stekao je veliku popularnost objavljivanjem djela “tvrdo kuhanih” pisaca kao što su Dashiell Hammett i Raymond Chandler. U časopisima poput “Dime Mystery” i “Terror Tales” objavljivani su specijalizirani detektivski romani s prizvukom horora u kojima su žrtve sadističkih zlostavljača bile mlade lijepe žene. Žanr horora postao je popularan zahvaljujući časopisima “Horror” i “Thrilling Mytery”. Prvi pulp magazin sa superherojima bio je “Amazing Stories” koji je objavio Hugo Gernsback 1926. godine.

Ovaj časopis je najzaslužniji za razvoj žanra znanstvene fantastike, privukao je brojne sljedbenike poput časopisa “Astoning”, “Wonder Stories”, “Planet Stories”, u kojem je prve priče napisao S.F. autori kao što su Robert Heilen, Isaac Asimov, Arthur Clarke, Ray Bradbury, Philip K. Dick i Ron Hubbard. Časopis Weird Tales, koji je počeo izlaziti 1923., objavljivao je fantastične i horor priče H.P. Lovecrafta i serije “Conan” Roberta Ho