Magazin

Da biste očuvali zdravlje, potrebno se zaštiti skrivenih nametnika

Limun, čajevi, vitamini i razni napitci odličan su suborac u očuvanju zdravlja tokom zimskih mjeseci. No, da bismo se pozabavili zdravljem zimi, nužno je zaključiti zašto je ono izloženije i zašto baš tada vladaju prehlade. Na prvu, može se činiti kao da je uzročnik svega niža temperatura, no ključ leži upravo u ustajalom zraku i toplini. Naime, tokom nagle promjene temperature iz hladnog u toplo, čovjekov organizam okružen je raznim bakterijama i mikroorganizmima čijem razvitku najviše pogoduju vlaga i toplina.

FOTO: SHUTTERSTOCK
FOTO: SHUTTERSTOCK

Drugim riječima, nije hladan zrak i niska temperatura ono što nas čini bolesnima, već nagla izmjena u tople prostore, koji su najčešće ispunjeni nekvalitetnim zrakom što dalje uzrokuje razvoj mikroba i organizama štetnim po naš imunitet.

Čaj i vitamini su pomoć, ali formula je čist zrak

Kada grlo počne javljati prve simptome, a poprati ih curenje nosa, kašalj ili kihanje – radi se naravno o prehladi. Poznato je da se svaka prehlada liječi toplim čajem, vitaminima, te eventualno mirovanjem, ali ono čemu se ne pridaje dovoljno važnosti je kvaliteta zraka u interijerima. Statistike kažu da prosječna osoba provede 90 posto svog vremena u interijerima: bilo uredima, ili stambenim objektima. Upravo zato, važno je kakav zrak udišete, jer upravo nečist zrak stvara zdravstvene poteškoće.

Najveći uzročnici onečišćenog zraka su slaba ventilacija uslijed koje se nakuplja ugljikov dioksid nastao prirodnim disanjem. Osim njega, uslijed nedovoljno dobre prozračnosti mogu se nakupiti i neugodni mirisi u domu. Osim ventilacije, problem je i nepravilno grijanje zbog kojeg se u domu mogu nakupiti štetne čestice. Prati ga pušenje zbog kojeg se dugoročno skupljaju štetne mikrobe u zidovima od kojih je čak 40 posto kancerogeno. Cijelu priču zaokružuju konstantno kuhanje, pečenje, te ostala priprema hrane. Isparavanjem se stvaraju čestice, ali i povećava vlažnost zraka, a samim time i razvoj simptoma poput prehlade.

Prepoznajte nečist zrak na vrijeme

Prepoznati nešto štetno nije teška filozofija, budući da je upravo ljudski organizam predviđen za takve stvari. Prvo što ćete osjetiti je neugodan, ustajali miris u prostoriji. Ako je vaš prostor duže vrijeme izložen štetnom zraku, pojavit će se i vidljiva buđ. Također, osjećaj konstantne, česte prehlade, glavobolje ili slabosti organizma mogu biti indikator da možda zrak nije čist.

Želite li pak izići iz spomenutog začaranog kruga, potrebno je osloniti se na profesionalna rješenja. A ako već ne možete, onda adekvatno očistite kuću i potrudite se da održavate čistoću vašeg stana svaka tri dana. Ukoliko vam se pojavi vlaga, znači da niste dovoljno prozračili prostor, a vlagu možete očistiti sa sodom bikarbonom ili sredstvom za odstranjivanje mrlja sa zidova i pločica. Čuvajte vaše zdravlje i svojih najmilijih, higijena na prvo mjesto!