Magazin

Viscelarne masti su opasne po zdravlje: Koliko bi trebalo da spavate da ne biste imali "pivski stomak"

Osobe koje spavaju manje od osam sati svake noći u riziku su da dobiju takozvani pivski stomak, prenosi NY Post.

FOTO: ILUSTRACIJA/HEALTHENEWS.COM
FOTO: ILUSTRACIJA/HEALTHENEWS.COM

Nova studija objavljena u časopisu “Sleep Medicine” istražuje vezu između deprivacije sna i viscelarnih masti, opasnog sala na stomaku koje se nakuplja oko vitalnih organa i povezano je sa metaboličkim sindromom i inzulinskom rezistencijom.

Novo istraživanje pokazuje da sat vremena sna manje, odnosno sedam sati sna svake noći umjesto preporučenih osam može da dovede do ukupnog povećanja viscelarne masti za oko 12 grama.

“Dužina sna je negativno povezana sa akumulacijom viscelarne masti tokom odraslog doba, a možda i nema koristi od spavanja koje će trajati duže od osam sati “, navode članovi međunarodnog tima naučnika. Oni, pak, napominju da su neophodna dalja istraživanja kako bi ovi nalazi bili potvrđeni.

Najnovije istraživanje uključivalo je više od 5.100 odraslih, starosti od 18 do 59 godina, u periodu od 2011. do 2012. i od 2013. do 2014. godine.

Ispitanici su uglavnom spavali oko sedam sati tokom svake noći. Prosječna starost ispitanika iznosila je 37 godina; u ispitivanju je učestvovalo 38 odsto bijelaca i 22 odsto crnaca.

Rezultati istraživanja stižu poslije godina upozorenja da manjak sna povećava rizik od infekcija, starenja mozga i promijena u ponašanju.

Prema izvještaju Svjetske federacije za gojaznost, predikcije su da će više od polovine planete biti gojazno do 2035. godine.

Prouzrokovana faktorima životne sredine, stresom ili životnim navikama kao što su neadekvatna ishrana i/ili fizička neaktivnost, viscelarna mast je opasna po cjelokupno zdravlje jer može da dovede do dijabetesa tipa 2, bolesti srca, moždanog udara, raka dojke…

Ranije ovog mjeseca, nalazi Evropskog kardiološkog društva pokazali su da manje od pet sati sna doprinosi povećanju rizika od bolesti perifernih arterija za 74 odsto u poređenju sa onima koji su spavali između sedam i osam sati svake noći.

Ipak, neki istraživači sugerišu da se ne radi o broju sati provedenog u spavanju, već o kvalitetu sna. Jedno istraživanje prošle godine otkrilo je da je kvalitet sna važniji od trajanja sna.