Kolumne

Smjena na čelu Koncerna ne donosi ništa dobro za rudnike

Smjena generalnog direktora i imenovanje v.d. direktora EP" BiH" d.d. Sarajevo je jedno od viđenih rješenja. Od 2010. godine do 2023. godine mnogi su se izmijenjali.

FOTO: FACEBOOK / IZUDIN KEŠETOVIĆ
FOTO: FACEBOOK / IZUDIN KEŠETOVIĆ

Bila su to čudna kadrovska rješenja. Teško je sva ta kadrovska rješenja pobrojati, a još teže objasniti. Zajedniči zadatak brojnih nadzornih i upravnih odbora bio je uspostavljanje Koncerna. Matematičko rješenje ove jednačine je sa jednom nepoznatom.

Nepoznata se krije u kosolidovanom bilansu Koncerna i “ispravci kapitala” zavisnih društava. Formiranjem koncerna EP ” BiH” d. d. Sarajevo 2008. godine trebalo je da se to uradi; tj.da se jednačina riješi. Od 2008 godine do 2010. godine se radilo na uspostavljanju mehanizma revizije i korporativnog upravljanja. Koncerna i zavisnih društava.

Od 2010. godine se kumuliraju gubici u zavisnim društvima rudnika, dok se izvještaji Koncerna iskazuju sa dobiti. Gubici kapitala se knjiže u bilansima zavisnih društava. Zavisna društva postaju nelikvidna i nesolventna. Apsurd je da Koncern bilježi dobit i veće plate dok se troškovi uglja kao input u cijeni električne energije knjiže po cijenama koje ne mogu pokriti rashode rudnika. Zaključak da se u trouglu između Vlade F BiH, Uprave Koncerna i Sindikata rudnika dešava nešto slično kao u televizijskoj seriji “Lud, zbunjen , normalan”. Teško je odrediti ko se pravi “lud ili zbunjen”.

Sve u svemu smjena na čelu Koncerna ne donosi ništa dobro za rudnike. Rješenje je u konsolidovanom bilansu i planu finansijske konsolidacije uz ispravke na kapitalu zavisnih društava. Saldo gubitaka kapitala rudnika je od preko milijarde KM. To traži uvođenje javnog duga. Javni dug bi bio anticipirani javni prihod Federacije BiH. Dubioza se mora pokriti preko Budžeta FBiH. Sanacija dubioze je moguća u narednih, najmanje, 10 godina uz cjelovit Program finansijske konsolidacije i restrukturiranja Koncerna i zavisnih društava. Ipak je to posao kompetentnih nadzornih odbora i uprava.

Nadati je se da će se naći rješenje za jednačinu sa jednom nepoznatom. Cifra je visoka. Gubitak se mora pokriti. Računica u konsolidovanom bilansu Koncerna to mora pokazati. Ostaje “lakše pitanje” ko će se prihvatiti da ovu “složenu” računicu riješi.

To je pitanje za Vladu F BiH. Zato i postoji vlast.