Kolumne

SLUŠAJ, DA TI PECA NEŠTO KAŽE: Primjer Nellie Bly

„Uvijek sam imala osjećaj da ništa nije nemoguće ako se uloži određena količina energije u pravom smjeru. Ako želite, možete to učiniti!“

Peter Peca Popović
FOTO: NEBOJŠA BABIĆ

Na današnji dan pre 134 godine (14. novembra 1889), mlada reporterka po imenu Nellie Bly(rođena kao Elizabeth Jane Cochran) krenula je iz Njujorka da obori rekord izmišljenogPhileas Fogg koji je putovao oko sveta u 80 dana u Jules Verneovom avanturističkom romanuobjavljenom 1872. godine.

Nellie je tada bila novinarka na glasu. Sa nepunih 22 bila je dopisnik iz Meksika. Umjesto da izvještava samo o očiglednom, počela je da kopa dublje u uslove života i političke slobode pod diktatorom Porfirijem Dijazom, pa je morala da pobjegne iz zemlje pošto je Diaz poslao policiju na njena vrata.

Nellie Bly
FOTO: WIKIPEDIA

Njena istraga o uslovima u njujorškoj ludnici izazvala je gnjev, stanovništva, pravne postupke i poboljšanja tretmana mentalno bolesnih. Djevojka koja je pokrenula revoluciju u istraživačkom novinarstvu, i koja će ubrzo postati najpoznatija američka žena reporter 19. vijeka, predložila je svom uredniku ženski ali još brži put oko svijeta od opisanog u bestseleru.

U početku, njen pretpostavljeni u listu „Njujorški Svijet“ Joseph Pulitzer nije htio da pusti 25-godišnju curu u takvu avanturu. „Nemoguće je da ti to uradiš“, rekao joj je slavni glavni urednik. „Prije svega, ti si žena i trebaće ti zaštitnik, a čak i kada bi bilo moguće da putuješ sama, trebalo bi da nosiš toliki prtljag da bi te svuda zadržao. Niko osim muškarca ne može to uraditi.“

„Vrlo dobro“, odgovorila je Bly. „Pošalji muškarca, a ja ću istog dana krenuti za neke druge novine i pobijediti ga.“

Kako nije mogao da je zaustavi Pulitzer je na kraju popustio. Bly se ukrcala na brod „Augusta Victoria“ samo sa haljinom i kaputom (napravljenim posebno od čvrstog materijala za tu priliku) i jednom torbom i otisnula ka Sautemptonu.

Nellie Bly
FOTO: WIKIPEDIA

„Čovjek nikada ne zna koliki je kapacitet obične ručne torbe sve dok strašna potreba ne primora da upražnjava svu svoju genijalnost”. Spakovala je dvije kape, tri šala, papuče, kompletan toaletni pribor, postolje za mastilo, olovke i papir za kopiranje, igle i konac, kućni ogrtač, blejzer, mala pljoska i šolju za piće, nekoliko promena donjeg veša, zalihu maramica i teglu kreme da joj lice ne ispuca u različitim klimatskim uslovima.“

To je bio vrhunac njene karijere! Isplovila je iz Njujorka sa željom da obori rekord junaka romane Julesa Verna koji je obišao svijet za 80 dana.. „Svijet“ je svakodnevno puštao članke i objavio konkurs u pogađanju u kojem bi pobijednik bio onaj najbliži predviđanju Nellienog vremena povratka sa kruženja svijeta, i dobio nagradni put u Evropu.

Na konkurs je stiglo skoro milion prijava. Nellie se vozila brodovima i vozovima, u rikšama i karavanima, na konjima i biciklima. U posljednjoj dionici putovanja, „Svijet“ ju je prevezao iz San Franciska u Njujork specijalnim vozom. Svuda su je dočekivali duvački orkestari, vatromet i oduševljeni ljudi.

Njen cilj je bio da obiđe svijet za 75 dana, a vratila se u Džersi Siti uz veliku pompu (i veliku prodaju novina „Svijet“) 25. januara 1890. i novim rekordom. Njeno vrijeme je bilo 1,734 sati i 11 minuta, 72 dana 6 sati 11 minuta 14 sekundi.

NNellie Bly na nslovnoj strani magazina
FOTO: WIKIPEDIA

Nelliena najpoznatija vratolomija imala je dva cilja. Prvo, želela je da obori izmišljen ali popularan rekord. Drugo, željela je dokazati da su žene sposobne za avanture jednako dobro, ako ne i bolje od muškaraca. Osporila je stereotip da žene ne mogu putovati bez mnogo kofera, promjena odjeće i stvari za sujetu. Njena svetska turneja učinila ju je slavnom ličnošću.

Po povratku otišla je Ameriku kao predavač. Još nešto važno: novinari aktivisti poput Nellie Bly, poznati i kao „čistači mulja“, odigrali su važnu ulogu u reformskim pokretima. Već sa 30 godina, udala se za milionera Roberta Seamena i povukla se iz novinarstva.

Njena putovanja po Evropi i Aziji bila su puna događaja, a usput je upoznala svog heroja Verna u Francuskoj (Po dolasku u Pariz, odvojila je vrijeme da otputuje u Amijen. „Ako to uradiš za sedamdeset devet dana, ja ću aplaudirati sa obe ruke“, obećao joj je veliki pisac. Marljivo je pratio Nellien napredak širom sveta i poslalo joj telegram sa čestitkama kada je stigla na odredište) posjetila koloniju gubavaca u Kini i kupila kućnog ljubimca majmuna u Singapuru. Njen itinerer je ovako izgledao po zemljama: SAD, Engleska, Francuska, Italija, Egipad, Aden (Jemen), Šri Lanka, Penang (Malazija), Singapur, Hong Kong, Japan, SAD Osim čudesnog putovanja oko svijeta, Nellien inspirativni primjer samodovoljne smjelosti i preduzimljivosti inspirisao je hiljade drugih mladih žena i obezbijedio trajno nasleđe.