Magazin

Pet namirnica za zdraviju probavu koje možete dodati svom doručku

Naše tijelo je puno bakterija, virusa i gljivica. Ovi mikroorganizmi zajedno su poznati kao mikrobiom. Zapravo, u našem tijelu je više bakterijskih nego ljudskih stanica. Dok se zbog nekih treba zabrinuti jer su pokazatelj lošeg zdravlja, postoje zdrave bakterije koje se nalaze u probavnom traktu i iznimno su važne za imunološki sistem, probavu, srce i još mnogo toga.

FOTO: POLIKLINIKA IRAC/ILUSTRACIJA
FOTO: POLIKLINIKA IRAC/ILUSTRACIJA

Kako pospješiti mikrobiom? Ispostavilo se da prehrambene odluke koje donosimo na dnevnoj bazi mogu imati značajan uticaj na sastav mikrobioma. Doručak nudi izvrsnu priliku da počnemo brinuti o našem trbuhu i to uključivanjem određenih namirnica za koje je nauka pokazala da mogu pomoći procvatu mikrobioma.

Kefir

Naučnici sa Univerziteta Stanford utvrdili su da je prehrana bogata fermentiranom hranom jedan od najboljih načina za povećanje raznolikosti crijevnih mikrobioma i smanjenje molekularnih znakova upale. Stoga za bolje zdravlje crijeva u svoj doručak možete uključiti kefir.

Kefir sadrži više probiotika od običnog jogurta. Kefir također sadrži vrijedne proteine ​​i kalcij koji jača kosti. Najčešće se prodaje kao gusti napitak slične konzistencije kao mlaćenica.

Bundeva

Bundeva se s razlogom naziva kraljicom jeseni. Njezino meso jedan je od najboljih izvora karotenoida koji blagotvorno djeluju na mikrobiom. Posebno je bogata beta-karotenom.

Orasi

U istraživanju objavljenoj u Journal of Nutrition, zdravi odrasli muškarci i žene koji su bili na dijeti koja je sadržavala 42 grama oraha dnevno (oko pola šoljice) doživjeli su značajan porast broja korisnih bakterija. Prehrana bogata orasima također je rezultirala padom LDL kolesterola. Vjerojatno je nutritivni sastav oraha, uključujući određene masne kiseline, vitamine, minerale i antioksidanse, ono što daje poticaj našem mikrobiomu. Istraživanja pokazuju da i konzumiranje više badema i pistacija također može pozitivno promijeniti crijevni mikrobiom.

Zob

Imamo dobru vijest i za ljubitelje zobenih pahuljica. Ovaj doručak dokazano podržava zdravi mikrobiom. Tim istraživača iz Švicarske pregledao je desetke prethodno objavljenih studija i utvrdio da jedenje zobi može povećati ukupni broj bakterija, uključujući korisne laktobacile i bifidobakterije, kako kod zdravih osoba tako i kod onih s celijakijom.

Osim toga, konzumiranje zobi može povećati razine kratkolančanih masnih kiselina. To su spojevi koje proizvode određene vrste bakterija za koje se smatra da imaju nekoliko korisnih učinaka na zdravlje.

Zelene banane

Nedovoljno zrele banane izvor su jedinstvene vrste ugljikohidrata koji se zove otporni škrob. Za razliku od drugih vrsta škrobnih ugljikohidrata, koji se razgrađuju na jednostavne šećere u tankom crijevu, otporni škrob ostaje netaknut sve dok ne dođe do debelog crijeva. Zbog toga je tehnički klasificiran kao dijetalna vlakna. Otporni škrob djeluje kao prebiotik i godi probavnom sistemu i imunološkom zdravlju.