BiH je prva odozdo na ljestvici razvijenosti evropskih zemalja. Nažalost to je tako. Ništa čudno. Čudno bi bilo da je drugačije u zemlji gdje cvjeta siva ekonomija, kriminal, nepotizam i gdje nema “p” od pravne države.
Zar bi neko ulagao u dionice naših preduzeća kada ne postoji korporativni sistem upravljanja u preduzećima i jaka regulativa u javnom sektoru. Revizije su samo formalnost. Dioničari nisu zaštićeni. Ko ih štiti? Regulator. Ko je regulator?
Komisije za vrijednosne papire entiteta? Kakvi regulatori takvi i derivati finansijskog tržišta. Nikakvi. Dovoljno je pogledati kotizacije i promet na dvije entitetske berze. S toga se spravom može reći da je BiH finansijsko tržište u nestajanju.
Postojanje berzi je svedeno na male potrebe koje su funkciji transakcija u dijelu emitovanja i prometa državnih obveznica. Priča o mobilizaciji viška novčanih sredstava je izgubila svaki smisao. Glavni izvor priliva novčanih sredstava u platnom bilansu su krediti i doznake građana iz inostranstva. Sve dok je tako BiH neće imati realnu akumulaciju za razvoj.
Bez vlastitih izvora akumulacije nema investicija. S toga nema tržišta novca i tržišta kapitala. Nema ulaganja u finansijske proizvode finansijskog tržišta. Nema trgovanja sa derivatima. Nema prometa. Dioničarstvo je davno propalo. Počev od velikih prevara sa certifikatima i silnog kriminala do današnjih dana. Primjeri su brojni. Najnoviji su: Zrak d.d., “Alminij” d.d i tako redom preko ” Šipada” d.d., ” Krivaje” d.d. i mnogih drugih bivših giganata od koji su ostali ” kosturovi i imovina u podbilansima o kojoj niko ne vodi brigu. Krađa se nastavlja. Pravna država ” spava”. Ogromna javna imovina je u vlasništvu odabranih. Svi ulažu u nekretnine.
Najviše u stanove koji su prazni. Prazni se i država. Građani odlaze. Radnika nema dovoljno za lokalnu privredu i poljoprivredu. Industrija se gasi. Poljoprivreda je uništena. Trgovina cvjeta. Finansijsko tržište je u nestajanju.