Kolumne

MIT O AMERICI Utopijske zajednice u SAD-u

U eseju Dragoša Kalajića "Utopia made in USA" stoji da je do 1858. godine u Americi bilo registrirano čak 138 komuna u kojima se živjelo po posebnim pravilima.

FOTO: NEW HAVEN COLONY HISTORICAL SOCIETY
FOTO: NEW HAVEN COLONY HISTORICAL SOCIETY

Američko je tlo od samog početka bilo vrlo plodno za sve vrste eksperimentalnih društvenih zajednica, posebice onih inspiriranih slavnim djelom Thomasa Morea “Utopija”. U potrazi za utopijom, John Davenport i Theophilus Eaton krenuli su iz Engleske 1637. godine, zajedno s timom kolonista u Novi svijet.

Pronašli su plodno tlo u Quinnipiacu, Connecticut, na rubu luke New Haven. Prva službeno osnovana komuna bila je ona koju su osnovali Davenport i Eaton i nazvali je “New Haven”. Sami u pustinji sagradili su svoju crkvu koja je bila u središtu naselja koje je imalo devet jedinica. Živjeli su zajedno i slavili Isusa Krista. Kada je američko tlo dobilo svoje prve ozbiljne gradove i koloniste iz Engleske, Njemačke i Francuske, u Germantownu, Pennsylvania, osnovano je spomenuto “Društvo žena divljine”.

Osnovao ju je astrolog Johannes Kelpius 1694. godine. Nešto kasnije, ponovno u Pennsylvaniji 1732. godine, osnovana je zajednica “Ephrata”. Mistik Konrad Beisel bio je vođa ove skupine, koja je smatrala da se do Bažanjija može doći samo vjerom, radom i celibatom. Braća i sestre živjeli su u posebnim samostanskim zgradama, a tzv. “Domacini” kao treća skupina u obiteljskim kućama. Bavili su se poljoprivredom, krasopisom i pjevali zborne pjesme u slavu Boga. Poznata utopijska zajednica Roberta Owena “New Harmony” osnovana je početkom 19. stoljeća. Owen je bio filozof sklon ideji “utilitarizma” kao i njegov slavni prijatelj i poslovni partner Jeremy Bentham.

Na farmi u Indiani osnovao je komunu “Harmony” koju je organizirao po načelima racionalne etike, bez utjecaja religije. Osnovne postavke Owenove zajednice temeljile su se na borbi protiv tri zla – privatnog vlasništva, iracionalnog sustava vjere i braka. Imao je stroge interne kontrole koje su kažnjavale članove zajednice koji su kršili pravila. Unutarnja kontrola često bi išla u kućne inspekcije, te kažnjavala one koji su prekomjerno pili ili imali neprijavljenu djecu.

Djeca su živjela u posebnim logorima i išla u školu. Roditelji su ih rijetko mogli viđati tijekom školovanja, kako bi izbjegli njihov negativan utjecaj. Žene i muškarci bili su potpuno ravnopravni u obavljanju svih zadaća i poslova u “Novoj harmoniji”. Radnička komuna bila je prvorazredni društveni eksperiment, a Owen je identificirao Karla Marxa i Friedricha Engelsa kao ideologe koji su nadahnuli njegovo komunističko utopijsko društvo.