Magazin

Učinkovito obnavlja krvnu sliku, narodni je lijek za snižavanje pritiska i što je najbolje - ima je posvuda

Lako se priprema, može se jako dobro iskoristiti za supu, čaj, sokove, a može se čak jesti i sirova.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Kopriva nam je svima poznata kad je dotaknemo, opeče nas i još dugo poslije žari.

No jeste li znali da su svi njezini dijelovi ljekoviti, a prvenstveno korijen, odnosno podanak, kao i vršni dijelovi u vrijeme cvatnje, u dužini 20-30 cm. Listovi se također mnogo rabe, ali najviše svježi, kao varivo poput špinata.

Pročitajte još

Kopriva je vrlo bogata različitim mineralima, osobito željezom te vitaminima A, C i K. Od nje se iscjeđuje sok, pravi čaj, supu i varivo.

Njezina ljekovitost poznata je hiljadama godina, ima je posvuda i, što je najbitnije, učinkovito obnavlja krvnu sliku.

Ona je narodni lijek za snižavanje visokog pritiska, a istraživanja na životinjama potvrđuju to djelovanje.

Ono je višestruko: kopriva potiče proizvodnju dušikova oksida, a taj spoj opušta mišiće krvnih žila koje se tako proširuju.

Nadalje, neki sastojci blokiraju kanale kalcija, što opušta srce i smanjuje silu kontrakcija. Istodobno, kopriva podiže antioksidativnu zaštitu organizma.

Kopriva kreće već u proljeće i imamo je do zime, a ako se beru samo vrhovi, onda na istom mjestu možete stalno pobirati vrhove.

Lako se priprema, može se jako dobro iskoristiti za supu, čaj, sokove, a može se čak jesti i sirova, no tada treba biti oprezan i prvo je protrljati.

Kopriva je puna ljekovitih spojeva i može se jesti svakodnevno, osim u slučaju bubrežnih kamenaca – upozorava Rudan, dodajući da kopriva općenito čisti tijelo, ali i obnavlja krvnu sliku, a samim time jako povoljno utječe na sve organe – govori nam Anton Rudan, fitoaromaterapeut fokusiran na preventivu, vegetarijanac i poznati “šumski kuhar” koji već gotovo trideset godina hoda hrvatskim i svjetskim šumama proučavajući biljke i njihove čudesne, iscjeljujuće moći.

Puna željeza

Pripremljena kao špinat ili kao čaj, može doprinijeti poboljšanju prehrambenog statusa željeza. U službenim anglosaksonskim nutricionističkim tablicama je zaboravljena, no u narodnoj medicini čaj od koprive je nezaobilazan pri terapiji anemije. Kopriva i cikla u narodnoj su se medicini smatrali najboljim prirodnim lijekom za željezo.

Neke analize su pokazale da 100 g sušene koprive sadrži nevjerojatnih 233 mg željeza. Kako bi preporuka bila praktična u svakodnevnoj primjeni, pripremite čaj od koprive s 2 čajne žličice koprive (2 g), što sadrži oko 4,5 mg željeza.

Željezo je izrazito važan element u tragovima, a potrebe za njim organizam ispunjava isključivo prehranom. Ovisno o osobnim preferencijama, moguće je postići optimalan unos željeza i samo namirnicama biljnog podrijetla, iako je važna činjenica da se hem željezo iz namirnica životinjskog porijekla mnogo bolje apsorbira. Trudnice i djeca su populacija koja zahtijeva dodatnu brigu te kontrolu krvne slike, a svakako je potrebno voditi računa o dovoljnom unosu željeza iz prehrane.