Kolumne

RJEČNIK POP KULTURE: Djuna Barnes je nakon smrti postala ikona homoseksualnog pisma

Djuna Barnes je rođena 1892. godine u Njujorku, gde je odrasla u porodici iz srednje klase, liberalnih načela. Tu je počela svoju karijeru novinara i pisca. Danas je Džuna Barns velika anglosaksonska pop ikona, književnica koju nova američka kritika smatra značajnijom od Virginije Woolf ili Sylvia Plath.

FOTO: VIKIPEDIA
FOTO: VIKIPEDIA

Kao mlada djevojka, izuzetno privlačnog izgleda, pisala je članke za Ženski almanah, koji će kasnije postati parodija njujorške književne scene kojom je dominirala danas nepoznata Natali Barni. Oduševljena modernizmom, odlazi u Pariz da intervjuiše Jamesa Joysea, koji je izuzetno uticao na njen prozni stil.

Dvadesetih godina u Parizu nastajali su mnogi književnoumjetnički pokreti među kojima i nadrealizam, koji Djuna prihvata sa oduševljenjem. Preselila se u Pariz i počela da radi u pozorištima i kabareima kao igračica. U teatru „Antifon“ obavljala je posao dramaturga.

Njen roman Nightwood (1936) postao je pravi hit kada se pojavio, a ishvalio ga je i veliki T. S. Eliot. U romanu je opisana njena osmogodišnja veza sa balerinom Thelmom Wood, klasičnom fin de siecle ljepoticom, koju su savremenici opisivali kao „izgubljenu djevojku koja ima pogled kao da želi seks“.

Djuna je odbijala da je okarakterišu kao lezbijku, istom upornošću kao što je odbijala da bude uvrštena u feminističke antologije „ženske proze“. Međutim, posle njene smrti desilo se upravo ono što nije željela – postala je uzor ženskog homoseksualnog pisma.