Život

Prof. dr. Salih Fočo za Bosnainfo: "Potrebno je restartovati bosanskohercegovačko društvo"

Otupili smo kolektivno na svaku anomaliju u društvu, izgubili smo osjećaj jedni za druge, grcamo u stresu, strahovima, puštamo da se život odvija mimo nas, jer je samo bitno da se ne tiče direktno nas.

FOTO: ARHIV / PATRIA
FOTO: ARHIV / PATRIA

A onda, u jednom trenutku, dođemo do tačke kada počinjemo strepiti za vlastiti život, ali i dalje ne činimo ništa da nam bude bolje.

Nažalost, ubistva se dešavaju i to sve češće narodski rečeno „na pravdi Boga“ i čudimo se mi na mahalski način, kako, pa zašto, ne daj Bože nikom, bio je mlad/a, u cvijetu mladosti, sve je ovo iz obijesti, gdje su im roditelji, šta će u ta doba na ulici… i nakon tri dana kao da se ništa nije desilo.

Gospodo draga užasi se dešavaju gotovo svakodnevno, raste broj ubistava, napada, samoubistava, nasilja u porodici, maltretiranja, brojke rastu, izvještaji se pišu, ali šutimo glasno!

Slučaj ubistva u Sarajevu koji se desio 28. januara 2024. nažalost samo je još jedan u nizu zbog kojeg se postavljaju mnoga pitanja i ono glavno – šta i ko je slijedeći?

Pročitajte još

Do oružja u Bosni i Hercegovini nije dalek put. Naročito onaj ilegalni. To se pokazalo i u praksi. Čak 95% krivičnih djela počinjeno je neprijavljenim oružjem. Crno tržište cvjeta, pa je prema izvještajima međunarodnih agencija, naša država jedna od ključnih za krijumčarenje oružja. Tragedije posljednjih dana pokazuju da sigurnosna situacija odavno ne zadovoljava standarde, a nadležni nisu učinili mnogo da se stanje promijeni.

O ovoj temi pitali smo uvaženog Saliha Foču, uglednog profesora Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu koji nam je zapravo potvrdio da živimo u društvu koje više nema vrijednosti.

“Ovo je višeslojna i kompleksna tema, jako je teško to svesti na jednu ocjenu pogotovo što naša javnost i mediji reagiraju rekli bismo histerično i jedan ziheraški pristup – koliko brzo se javi u toliko i nestane. Bosna i Hercegovina je konfliktna zemlja, mi smo od 90’ tih godina u tome. Mlade generacije su odgojene uz ogromnu količinu nasilja koje je vršeno u svakom pogledu, u moralnom, etičkom, ljudskom, bezbjednosnom, ma u svakom aspektu.

Danas se suočavamo sa velikim političkim nasiljem koje reproducira naravno i sve druge oblike nasilja. Jednostavno je potrebno restartovati društvo, a ne parcijalne mjere, mislim da znate kako to obično od afere do afere, od situacije do situacije, parcijalno se reagiralo i nije moguće zapravo uspostaviti druge odnose.

Mi živimo u društvu koje nema svojih vrijednosti, danas ne znate šta je zapravo društvena vrijednost, šta je to što je normalno i poželjno, a šta je nedopušteno. Sasvim sigurno granica se pomjerila, kako u odgoju, tako i u društvenom gledištu i društvenom tretmanu“, stava je Fočo.

Odavno smo u društvu koje je duboko oboljelo. Bolest traje desetljećima, od rasturanja zajedničke države, stanja rata i stanja ni rata ni mira, pa sve do danas.

„Stari društveni sistem koji je počivao na jednim vrijednosnim kategorijama one su nestale, a nove nisu uspostavljene i danas imate da vam niko ništa nije ponudio, osim religijskih vrijednosti sa kojima političke stranke praktički manipuliraju. Vi praktički ne znate šta je ljudsko dobroi šta je uopće ono što bi trebalo biti vrlina, osobina čovjekovog odrastanja, to se poremetilo, otišlo se iz sistema i kao što sam već rekao to je zaista višeslojno i višedimenzionalno da bi se jednostavno odgovorilo i pristupilo.

Potrebno je restartovati bosanskohercegovačko društvo na ovom sistemu vrijednosti koje bi trebalo uspostaviti, a koje se zaista vrlo teško uspostavljaju i na neki način vi vidite da mnogobrojne društvene institucije lutaju u tome da odobre šta je zapravo normalno, a šta je na neki način asocijalno i šta bi trebalo biti meritum stvari u društvenim vrijednostima. Potrebno je da pođemo od novih vrijednosti, da prošlost ostavimo iza sebe i da gradimo novu budućnost u kojoj će mladi naraštaji stasati na jednom novom sistemu vrijednosti od onog koji danas imamo“, ističe Fočo za Bosnainfo.

Smatra kako je na sceni potpuna histerija, od medijske do političke i to je svakog trenutka, jer stalno se pojavljuje.

Pročitajte još

Šta danas vi možete mladom čovjeku reći, a da mu to može biti uzor? Ako mu kažete da je obrazovanje, onda on tu ne vidi perspektivu, jer kad završi svoje školovanje, on zapravo nema egzistencije, nema perspektive, praktički jedino što vidi kao neku perspektivu je politika. Politika je na neki način najpokvarenija društvena svera koja na neki način oblikuje ljude u suprotnosti od onoga što bi trebale biti društvene vrijednosti.

Potrebno je promijeniti iz temalja politički i obrazovni sistem u smislu izgradnje jednog novog vrijednosnog sistema, a taj sistem mora da počiva na tradicionalnim vrrijednostima, a to je poštenju, čestitosti, marljivosti, pomoći i suosjećanju sa drugima itd, dakle sve ono što se izgubilo prije svega rata, pa onda privatizacije, pa onda u sveri kriminalizacije, pa praktički ne znate kako početi, kako graditi vrijednosti sistem od temeljnih ljudskih vrijednosti koje će biti po dominacijom.

Danas se čestit i pošten čovjek često se etiketira kao nesposoban ili na neki način naivan, nemoralan čovjek što zapravo su novi talasi donijeli sa sobom te kvazi vrijednosti koje su poremetile sve ono što jedan društveni sistem godinama gradi i na kome se razvija mlada generacija i svaki čovjek kao individua“, kazao je prof. dr. Salih Fočo za Bosnainfo.

U ovakvom društvu teško je biti i ostati zdrav pojedinac. Ne treba zaboraviti da svako od nas može učiniti ono što je do njega, samo ako želi kako bi prije svega nama i ljudima oko nas bar malo bilo bolje…