BiH

Sve teže do krova nad glavom u BiH! Subvencije za stanove nikakva pomoć mladima

Rješavanje stambenog pitanja mladih pored pitanja zaposlenja je najsloženije i najznačajnije egzistencijalno pitanje u Bosni i Hercegovini.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Mladi u Kantonu Sarajevo su dobili po 4.800 KM od Vlade za subvenciju rješavanja stambenog pitanja, umjesto kako je javnim pozivom obećano 12.000 KM.

Njih oko 100 otpalo je sa spiska jer do 24. januara nisu priložili dodatnu dokumentaciju, što znači da je novca još ostalo.

Mladi iznos od 4.800 KM smatraju samo prvom ratom. Oni su već održali niz protesta protiv Vlade zbog ove situacije, ali još uvijek ništa, nisu uspjeli u svojim namjerama. Realno stanje je takvo da čak i sa subvencijom od 10.000, koliko je iznosilo i ranijih godina, to ne može mnogo pomoći prilikom kupovine stana. Taj novac dobro dođe prilikom opremanja stana, a da je značajna olakšica i nije.

U Strategiji prema mladima Kantona Sarajevo za period od 2019. do 2023. godine navedeno je da čak 72 posto mladih živi u stanu ili kući, koji su u vlasništvu njihovih roditelja.

Inače, Kanton Sarajevo raspolaže godišnjim budžetom koji ga čini najbogatijim kantonom u Federaciji  BiH. Kantonalne subvencije za podršku stambenom zbrinjavanju mladih u proteklim godinama iznosile su između 7.000 KM i 10.000 KM.

Pročitajte još

Posljednjih dana ova tema nije u fokusu medija, a čini se i da su se dobitnici subvencije pomirili sa činjenicom da se ništa neće promijeti.

Elvis Vreto iz stranke Narod i pravda, zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo podnio je incijativu za rješavanje problema subvencija za kupovinu stanova u Kantonu Sarajevo i nezadovoljstva dijela mladih zbog iznosa koji su dobili ove godine. S druge strane, njegova kolegica iz iste stranke Mia Karamehić-Abazović, državna parlamentarka nije zato, ona je, podsjećamo,  mlade nazvala ’hiperprivilegovanom kastom’ kojoj se nije trebalo dati ništa.

Nadležni iz Kantona Sarajevo tvrde da nije izvodivo da izdvoje dodatna sredstva za subvencioniranje.

I dok u Sarajevu imamo rekordan budžet kantona, subvencije su najmanje dosad. Problemi mladih u BiH slični su u svim dijelovima BiH.

Situacija je čini se nešto bolja u Tešnju kad je riječ o subvencijama za stanove. Mladi općine Tešanj imaju priliku koristiti mehanizam podrške Općine Tešanj za rješavanje stambenog pitanja. Općina Tešanj nastavlja i u 2024. godini s praksom subvencioniranja profitne marže za rješavanje stambenog pitanja mladih s područja te općine, odnosno za kupovinu prve nekretnine za stanovanje. Pravo učešća za subvenciju profitne marže imaju mladi do 35 godina starosti za kupovinu novoizgrađenog ili stana u izgradnji, kao i kupovine kuće u izgradnji ili potpuno nove gradnje kuće.

Na ovaj način, mladi sa područja općine Tešanj, koji još uvijek nisu riješili stambeno pitanje, imali su priliku to učiniti po povoljnim uslovima finansiranja, uz subvenciju profitne marže.

BiH godišnje napusti desetine hiljada mladih, gdje je prosječna plata 1.200 KM, cijena kvadrata stana nerijetko iznosi preko tri hiljade maraka. Riješiti stambeno pitanje i osamostaliti se za mnoge mlade ostaje nedosanjani san! Subvencije za stambeno zbrinjavanje mladih postoje u gotovo svim gradovima BiH, ali su one vrlo često nedostatne, a veliki broj mladih ne ispunjava zadate uslove za kredit od banaka. Mnogo je nezaposlenih, mnogo je onih sa privremenim zaposlenjem i onih koji nemaju ugovore na neodređeno.

Admir Čavalić, predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine saglasan je kako pitanje subvencija treba drugačije riješiti:

“Mislim da bi bilo dobro, da imamo malo liberalniji bankarski sektor, i da se pokuša raditi preko Agencije za bankarstvo i slično, da se liberalizira isti, učini fleksibilnijim, posebno one koji su da kažem kreditno nesposobni ili tek dolaze na tržište rada i nemaju kreditnu mogućnost“.

Pročitajte još

Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine pokrenulo je još u novembru 2023. inicijativu za izmjenu Zakona o porezu na dodanu vrijednost s ciljem da se građanima uvedu poreske olakšice prilikom kupovine prve nekretnine. Porez na nekretnine je jedan od najvažnijih troškova za vlasnike nekretnina u BiH, koji utiču na budžet, na investiciju, kao i na pravnu sigurnost.

Pitanja mladih u Bosni i Hercegovini nisu u nadležnosti države, već nižih nivoa vlasti – kantona u Federaciji BiH, entiteta Republika Srpska i Brčko Distrikta.

Socijalna politika u Federaciji BiH zajednička je nadležnost tog bosanskohercegovačkog entiteta i deset kantona. U Republici Srpskoj ovom oblasti upravlja entitetska Vlada, dok vlastite propise ima i Brčko distrikt, kao zasebna administrativna jedinica u BiH.

Podrška mladima u stambenom zbrinjavanju u Federaciji BiH nije ujednačena i ovisi o financijskoj moći kantona.

Ostaje pitanje kako olakšati mladima da dođu do svog krova nad glavom? Da li će iko pokrenuti i aktivan rad na realiziji neprofitnih-socijalnih stanovanja za građane koji nisu u mogućnosti samostalno riješiti svoje stambeno pitanje?