Život

TEMA Bosnainfo: Da li je BiH spremna poduzeti ovaj korak? Evo kako olakšati mladima kupovinu stana

Mladim bračnim parovima ali i svima onima koji prvi put rješavaju svoje stambeno pitanje u Kantonu Sarajevo, čini se nikad nije bilo teže.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
Ilustracija

Cijene nekretnina su sve skuplje, procedure u bankama za odobrenje kredita sve kompleksije, plaće nikakve, a subvencije od Vlade KS nikad manje. Upravo je pitanje subvencija tema o kojoj se danima priča i to s razlogom.

Grupa predstavnika mladih koji su na konačnoj listi javnog poziva za dobijanje subvencija za rješavanje stambenog pitanja mladih u Kantonu Sarajevo danas je ispred zgrade Vlade KS održala mirni protest i press konferenciju na kojoj su izrazili svoje nezadovoljstvo iznosom od 4,800 KM, u odnosu na prvobitno obećanje od 12.000 KM. Zakazali su nove proteste za četvrtak.

“Potrebno drugačije modelirati politiku subvencija kupovine stanova”

Za Bosnainfo Admir Čavalić, predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine saglasan je kako je ovo problem, kazao je kako pitanje subvencija treba drugačije riješiti.

“Mislim genderalno da treba drugačije modelirati politiku subvencija kupovine stanova, također kupovine i električnih automobile, nekako se veže jedna mjera za drugu, jer ima određenih sličnosti oko same subvencije. Da objasnim šta treba modelirati drugačije, odnosno predstaviti konkretni model, bilo bi idealno ekonomski posmatrano da subvencija daje najveći marginalni doprinos, a šta to konkretno znači, u smislu da na bazi subvencije mlada osoba donosi odluku o tome da li će kupiti određeni stambeni objekat ili neće. Ukoliko ta subvencija ima minimalan marginalni doprinos, laički kazano, kako mladi bračni par, dakle jedno od subvencije kupuje stan, subvencija nema uticaja.

Generalno sam mišljenja da ta politika subvencioniranja ne daje rezultate. Mi u postojećim modelima subvencija nemamo navedeno, ne vodi se računa o navedenom, u praksi to znači da je svejedno da li je riječ o bračnom paru koji možda ima neku minimalnu egzistenciju i zaista mu treba subvencija i odlučuje o tome da li će mu taj stan biti mali subvencioniran ili s druge strane imamo nekoga ko može dakle da obezbijedi to, hoće neku veću nekretninu itd”, mišljenja je Čavalić.

Pročitajte još

Rješavanje stambenog pitanja mladih pored pitanja zaposlenja je najsloženije i najznačajnije egzistencijalno pitanje, naročito u aktuelnoj ekonomskoj situaciji kako u Bosni i Hercegovini tako i u Kantonu Sarajevo.

Ukidanje poreza na nekretnije jedno od rješenja, a da li je moguće!?

Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine pokrenulo je još u novembru 2023. inicijativu za izmjenu Zakona o porezu na dodanu vrijednost s ciljem da se građanima uvedu poreske olakšice prilikom kupovine prve nekretnine. Porez na nekretnine je jedan od najvažnijih troškova za vlasnike nekretnina u BiH, koji utiču na budžet, na investiciju, kao i na pravnu sigurnost.

S obzirom da je u našoj državi “sne na dugu štapu” postavlja se pitanje da li je ovo izvodivo, da li je moguće ukinuti PDV na kupovinu stana?

Jeste, izvodivo je, međutim, znamo da na državnom nivou priča o izmjenama zakona o pdv-u ide jako sporo, teško je izmijeniti političku volju. Jedno je samo izuzeće bilo i to za doniranu hranu, ali to je potpuno druga stvar. Skeptičan sam po pitanju usvajanja ove inicijative, ali i da se usvoji ova inicijativa, teorijski može garantovati nižu cijenu, u praksi ne mora da se to desi, jer je tržište nekretnina u konstantnom rastu kada govorimo o cijenama i onda može biti da taj rast proguta eventualne uštede koje bi se ostvarile ukidanjem PDV-a”, poručuje za Bosnainfo Čavalić.

Pitali smo i da li je onda oslobađanje od PDV-a za prvu kupovinu stana bolje od direktnih investicija?

“Jeste. U teoriji je uvijek bolje da se vlada gdje god može izmakne sa svojim nametom, a s druge strane da ne nudi paralelno neke subvencije. Zašto je to dobar potez uvijek, mislim da je to pravednija mjera, nemate direktne korisnike, tu su direktni korisnici svi, dakle opšta populacija gdje svako dobija podjednaku šansu da učestvuje u tim uštedama, kada govorimo o ukidanju nekog nameta.  S druge strane ako govorimo o subvencijama, pa evo vidimo i sad da uvijek kad se prave te liste, prepoznaju se neka imena koja možda ne bi trebala biti tu ili neko ko je povezan politički, rodbinski itd”, ističe Čavalić.

Čavalić predlaže izmjenu tri stavke koje mogu olakšati svima koji prvi put kupuju nekretninu

Rješenja za sve postoje, samo ih neko treba implementirati, a kako olakšati svima koji prvi put kupuju nekretninu, Čavalić je za Bosnainfo pojasnio kako osim ukidanje poreza na nekretninu i druge stvari mogu da se pojednostave, jednostavnije procedure u bankama, promjena modela, bolja finansijska podrška:

“Mislim da se treba prije svega, bilo bi dobro, da imamo malo liberalniji bankarski sektor, i da se pokuša raditi preko Agencije za bankarstvo i slično, da se liberalizira isti, učini fleksibilnijim, posebno one koji su da kažem kreditno nesposobni ili tek dolaze na tržište rada i nemaju kreditnu mogućnost. To je dakle prva stvar, druga stvar je ovaj model koji sam naveo kako prepoznati one mlade bračne parove kojima će ta subvencija učiniti takvu razliku da će uticati na odluku da li će zaista nabaviti nekretninu ili ne. Ukoliko ne utiče na tu odluku, onda ta subvencija podrazumijeva neku finansijsku podršku, transfer koji se može dati svakom pojedincu i slično.

Pročitajte još

I treća stvar, pokušati maksimalno izbaciti i korupciju i nepotizam, kao što sam maloprije naveo i političke i rodbinske veze, jednostavno je više degutantno iz godine u godinu, neka se imena pokažu da imaju neke partijske knjižice, visoko su rangirani, a s druge strane tu su rodbinske veze”.

Porez na nekretnine u BiH se uređuje različitim zakonima i organima u zavisnosti od entiteta. Porez na nekretnine u BiH se reguliše zakonima Federacije BiH, Republike Srpske, i Brčko Distrikta. Svaka regija ima svoju poresku upravu, poreske stope, poresku osnovicu, i poreska oslobođenja.

Kuda ide novac od poreza?

Samo u 2022. godini inkasirano je dvije miljarde maraka više od poreza, zasigurno da taj iznos nije ništa manji ni u 2023. godini, ali šta se radi s tim novcem? Zar se od tog novca ili barem jednog dijela ne bi moglo pomoći mladim bračnim parovima koji kujupuju stan ili napraviti stanovi koji bi bili dodijeljeni socijalnim kategorijama ili da se plaća neka minimalna naknada i slično?

“Zavisi na koji porez mislite, ali generalno kada govorimo o porezima u Bosni i Hercegovini, ono što je problem jeste nenamjenska potrošnja i zbog toga je daleko bolji model da se prave neki fondovi npr, ako oporezujete duhan, duhanske proizvode targetirate zdravstvene fondove, ako oporezujete putovanja, gorivo, naftu i naftne derivate onda targetirate putnu infrastrukturu, itd, dakle vežete konkretne projekte za određene namete, to kod nas nije slučaj i zbog toga se svake godine pitamo gdje idu ti novci, a uglavnom je to u tekuću potrošnju, dakle tekuća budžetska potrošnja”, kazao je Čavalić za Bosnainfo.

Rješanja su moguća i jednostavna, ovo je poruka nadležnima:

Oslobodite one koji prvi put rješavaju stambeno pitanje plaćanja poreza na nekretnine,

olakšajte mogućnost dobijanja kredita za stan,

omogućite lokacije na kojima će se graditi stanovi isključivo za mlade bračne parove po povoljnim cijenama,

osigurajte pristojne subvencije za stanove,

da općine urade koliko je do njih, da se odreknu poreza na promet i to bi snizilo cijenu nekretnina koje se kupuju prvi put!

U državi koju godišnje napusti desetine hiljada mladih, gdje je prosječna plata 1.200 KM, cijena kvadrata stana nerijetko iznosi preko tri hiljade maraka. Riješiti stambeno pitanje i osamostaliti se u Bosni i Hercegovini mogu samo rijetki, a ko će zaista pomoći u cijelom  vrtlogu disbalansa u pokušaju rješavanja stambenog pitanja?