Sarajevo

Problemi upravitelja u Sarajevu: Stanari jedne zgrade dužni više od 72.000 KM

Život u zgradi ima svoje prednosti i mane. Jedna od tih prednosti je što ne morate da mislite o održavanju zgrade, funkcionalnsoti, potencijalnim kvarovima ali i čistoći. Ako ste pristali na život u zgradi onda morate mjesečno izdvajati simboličan iznos novca za održavanje zgrade.

FOTO: FACEBOOK
FOTO: FACEBOOK
Sarajevo

Nažalost u Kantonu Sarajevo, a vjerovatno i u drugim gradovima kako u BiH, tako i regionu ima stanara koji ne shvataju važnost redovnog plaćanja održavanja zgrade, pa tako neke zgrade imaju ogromna dugovanja zbog neplatiša.

Tako da i kada dođe do ozbiljnog kvara koji se tiče svih stanara, isti se ne može tako brzo riješiti, jer na računu zgrade nema dovoljno novca.

Nerijetko se dešava i da su problemi lako rješivi od zamjene nove brave, sijalice, čišćenja stubišta i slično, no dešava se da iz nekog razloga stanari ne žele platiti održavanje zgrade.

Jedan od upravitelja koji je zadužen za više od 1700 ulaza u Kantonu Sarajevo, član Udruženja upravitelja stambeno-poslovnih zgrada Federacije Bosne i Hercegovine pri Privrednoj komori Federacije Bosne i Hercegovine i član udruženja poslodavaca u Federaciji Bosni i Hercegovini je Oki Upravitelj d.o.o. koji je za portal Bosnainfo pojasnio s kakvim se problemima suočavaju.

“Vrlo često imamo situacije kada za održavanje na računima zgrada nema dovoljno novčanih sredstava te tada etažni vlasnici organizovano izmire dugovanja, izvrše uplatu dodatnog prihoda na račun zgrade ili na neki drugi način obezbjede nedostatna novčana sredstva. Većinom su to sanacije fasada, liftova ili neki drugi kompleksniji poslovi. Najveće dugovanje etažnih vlasnika jedne zgrade za uplatu minimalne naknade je 72.799,95 KM“, kazali su za Bosnainfo iz kompanije Oki Upravitelj.

Ukupno dugovanje etažnih vlasnika po osnovu minimalne naknade za zajedničku rezervu zgrada(uplatnice) kod svih upravnika na području Kantona Sarajevo iznosi preko 35 miliona KM.

Svaka zgrada mora imati upravitelja, a svaki stanar mora plaćati održavanje zgrade u kojoj živi. Suvlasnici nekretnine su dužni poslove upravljanja nekretninom povjeriti upravitelju u skladu s ugovorom kojeg s tim upraviteljem sklapaju.

“Ukoliko etažni vlasnici ne izvršavaju svoju zakonsku obavezu plaćanja minimalne naknade za zajedničku rezervu (računi za održavanje zgrada) onda upravnik ima obavezu utuživanja istih za neplaćene račune. Ukoliko je na računu zgrade mali iznos ili nedostatan iznos za poslove redovnog održavanja onda etažni vlasnici moraju obezbjediti dodatna novčana sredstva ili donijeti odluku o povećanju jedinične cijene minimalne naknade”, naglašavaju iz Oki Upravitelja.

Stanari nisu svjesni činjenice da dug ne zastarijeva poslije godinu dana, isti će se morati nekad platiti.

Upravitelji zgrada u Kantonu Sarajevo osim sa neplaćenjem koji je najveći problem najčešće se susreću i sa: sve manji broj osoba koje žele biti predstavnik etažnih vlasnika, nemogućnost ulaska u stambene objekte zbog odsustva etažnih vlasnika, nedostavljanja kontakt podataka ili fizičkog sprečavanja, nedovoljno precizna definicija hitnih i nužnih popravki, sukob Zakona o upravljanju zajedničkim djelovima zgrade i drugih zakona (Zakon o protivpožarnoj zaštiti i vatrogastvu, Zakon o stvarnim pravima i slično).

Zanimljiv je podatak kako su za Bosnainfo iz Oki Upravitelja istakli da na sudu trenutno nemaju nijedan slučaj osim redovnog utuživanja dužnika.

Bez obzira na stanje računa zgrade, prikupljanje sredstava i materijalnu sanaciju, važna je svijest svakog stanara o vlasništvu nekretnine, pravilnom održavanju zgrade i poštivanju Kućnog reda i mira. Svaki stanar zgrade je prvi u nizu odgovornih za njeno uredno i čisto stanje.

Treba biti svjestan da narušavanjem kvalitete života drugima, štetimo i vlastitom životnom prostoru. Zato je svaki stanar dužan ispunjavati obaveze koje proizlaze iz njegova vlasništva nad nekretninom.

Ako želimo da nam bude ljepše i bolje, treba svako početi sa promjenom od sebe i uraditi što je do njega.