Sarajevo

Rat je davno završen, a dijelovi Sarajeva izgledaju kao 1995. godine! Pitali smo resornog ministra kad će i hoće li biti obnove!?

Kad se udalji od Baščaršije i nije tako lijepo Sarajevo...

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Iako je prošlo 28 godina od završetka rata u Bosni i Hercegovini, posljedice ratnih dejstava na zgradama i fasadama posebno u opštinama Novo Sarajevo i Novi Grad Sarajevo još uvijek su uočljive.

S druge strane zub vremena čini svoje, mnoge fasade su oronule i nerijetko u svim dijelovima grada Sarajeva možete vidjeti i natpise “oprez, fasada se obrušava”.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Da li se išta radi li planira uraditi po pitanju obnove fasada u objektima kolektivnog stanovanja pitali smo resornog ministra.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

“Radovi ovako kako ste me pitali ne. Ali imamo projekte, do duše, još uvijek u javnom posjedu, škole, bolnice, tu se rade projekti utopljavanja, čime se automatski vrši obnova fasada i prozora, što se tiče individualnih stambenih projekata radi se jedan objekat u Starom Gradu, to je onaj objekat beledije, a što se tiče osnovnog vašeg pitanja u ovom ministarstvu nema predviđenih sredstava za to i nije ni bilo.

Radimo na tome jer su to sad privatni objekti, to su vlasnici stanari oni koji žive u tim stanovima.Radimo na jednom vrlo povoljnom kreditu u smislu sa EBRID, način pristupačnosti sa što manjom kamatnom stopom po mogućnosti da dobijemo jedan veliki grant iz Evrope upravo u ovom smislu utopljavanja i obnove fasada.

Tako da evo pokušavamo, ali sve je to stvar vlasnika stanova, oni koji su vlasnici u objekto koji izgleda lose, da li će ili neće raditi taj vid te rekonstukcije. Koliko znam zadnjih godina budžetom nije bilo odobreno izuzev nešto preko SERDE koje je radio Kantonalni fond, ali to je sitno, nije to ništa bilo značajnije”, pojašnjava za Bosnainfo Almir Bečarević, ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša u Vladi Kantona Sarajevo.

Iako je prošlo dosta godina nakon rata da bi Sarajevo ove štete još uvijek imalo, ministarstvo ne planira sredstva budžetom za sanaciju, niti građani imaju inicijative da pokrenu zahtjev da se obnove fasade.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

“Građani nisu tražili niti podnosili inicijativu za obnovu ili rekonstrukciju fasada zgrada koliko ja znam.

Mi pokušavamo da sa EBRD dogovorimo prijedlog obnova fasade za 100 KM odnosno da kroz ovaj sistem energetske efikasnosti koji bi omogućio svim našim sugrađanima, a to se misli na ulaganje u fasade i obnove prozora da bude povoljan aranžman, gdje bi naši sugrađani kroz ostvarene uštede na utrošku energije jednim dijelom otplaćivali tih 100 KM i mi procjenjujemo da bi to moglo biti do nekih 50 KM. Dakle taj kredit bi bio na nekih 15 godina i da se otplaćuje.

Ponavljam, svi su vlasnici tog objekta i u tom dijelu svako odlučuje šta će raditi na svojoj zgradi kao i na kući, nema tog vida pomoći, niti je bilo koliko ja znam”, naglasio je Bečarević za Bosnainfo.

Prizori oronulih zgrada u određenim dijelovima Sarajeva djeluju jezivo i jedino kome takva slika odgovora su umjetnici koji još uvijek iste koriste za kreiranje kadrova za snimanje filmova s ratnom i poslijeratnom tematikom.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO