Sarajevo

Okom kamere Bosnainfo: Pogledajte ko je sve došao na nacionalni molitveni doručak u Sarajevu

Prvi put se organizuje ovako nešto u Sarajevu...

Nacionalni molitveni doručak u Sarajevu
FOTO: BOSNAINFO

Predsjedavajući Kluba poslanika SDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović jedan je od domaćina Nacionalnog molitvenog doručka, događaja koji spaja različite konfesije i politička uvjerenja, a koji se pod nazivom “Da svi budemo jedno” prvi put održava danas u Sarajevu.

Glavni pokrovitelj tog događaja je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, a uz poslanika Sašu Magazinovića, organizatori i domaćini su i gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić, poslanik u Bundestagu SR Njemačke Josip Juratović, te profesor dr. Ahmet Shala.

Kako je zabilježio fotoreporter Bosnainfo, među prisutnima je visoki predstavnik BiH Christian Schmidt, Jakob Finc, predsjednik Jevrejske zajednice u BiH, nekadašnji gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić i brojni drugi iz kulturnog, političkog i javnog života.

Nacionalni molitveni doručak u Sarajevu
FOTO: BOSNAINFO
Nacionalni molitveni doručak u Sarajevu
FOTO: BOSNAINFO
Nacionalni molitveni doručak u Sarajevu
FOTO: BOSNAINFO
Nacionalni molitveni doručak u Sarajevu
FOTO: BOSNAINFO

Taj nadstranački i nadkonfesionalni susret, koji se naslanja na tradiciju Nacionalnog molitvenog doručka u Washingtonu, okupit će osobe iz političkog, kulturnog, vjerskog, akademskog i privrednog života zapadnog Balkana s ciljem promoviranja razumijevanja među ljudima bez obzira na političku, vjersku, ideološku, kulturnu ili drugu pripadnost, saopćeno je iz PSBIH.

Molitveni doručak bit će održan u Parlamentarnoj skupštini BiH, nakon čega će u Plavoj sali Parlamentarne skupštine BiH biti održana i panel diskusija na temu “Svjesni svoje odgovornosti pred Bogom i ljudima”.

Nacionalni molitveni doručak vuče korijene iz Amerike, iz vremena prije Drugog svjetskog rata, kada su se siromašni okupljali kako bi uz zajednički obrok imali i molitvu.

Kasnije je tu tradiciju preuzela grupa kongresmena, a od 50-ih godina redovno je i prisustvo predsjednika SAD-a. Molitveni doručak je događaj koji ima internacionalni karakter. Kroz sve ovo vrijeme je zadržao svoju suštinu – okupljanje ljudi različitih konfesija i političkih opredjeljenja, te promociju mira i vjerske tolerancije.