BiH

Bosnainfo istražila: Nikad lakše do oružja, a tek do dozvola!? Svaki kanton u BiH ima druga pravila...

Do oružja čini se kao da nikad lakše nije bilo doći.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Svakodnevnica su postali ulični obračuni oružjem i glavna tema crnih hronika u Bosni i Hercegovini. Izvještaji su poražavajući.

Dovoljno je samo pročitati oglase i bez puno muke nabaviti razne vrste pištolja i drugih vrsta oružja. Cijene nisu visoke, pa imate primjera radi, pištolj gasni plinski Beretta koji se na crnom tržištu može kupiti i za manje od 200 KM, ali i znatno skuplji u zavisnosti od toga šta želite.

Policijske uprave Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo u 2023. godini fizičkim licima izdale su 2.225 odobrenja za nabavku vatrenog oružja i 2.197 oružnih listova. Tokom 2022. godine, fizičkim licima izdato je 2.268 odobrenja za nabavku vatrenog oružja i 2.057 oružnih listova, potvrđeno je za Bosnainfo iz MUP-a KS.

Kako do dozvole za oružje u Kantonu Sarajevo?

Prema trenutno važećoj zakonskoj regulativi, odobrenje za nabavku oružja može se izdati radi lične zaštite, lova i sportskog streljaštva, ali i tijelima vlasti, preduzećima i drugim pravnim osobama radi zaštite imovine.

Shodno Zakonu o nabavljanju, držanju i nošenju oružja i municije (“Sl. novine Kantona Sarajevo” br, 1/2018, 13/2018 i 30/2019) članom 10. propisano je da nadležna policijska uprava na čijem području fizičko lice kao podnosilac zahtjeva ima prebivalište ili boravište će izdati odobrenje za nabavljanje oružja B kategorije ukoliko ispunjava opće i posebne uslove.

Pročitajte još

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo za Bosnainfo pojasnili su uslove oko procesa dobijanja dozvole za držanje i nabavljanje oružja.

Opći uslovi za izdavanje odobrenja za nabavljanje oružja su:

•       da fizičko lice ima opravdan razlog za nabavljanje oruža,

•       da je lice navršilo 21 godinu života, izuzetno sa navršenim 18 godina ako je drugim zakonom ili aktom ovlašteno za nabavljanje i držanje oružja, ako je čalan sportske streljačke organizacije ili ima položen lovački ispit,

•       da nije pravosnažno osuđeno za krivično djelo osim za krivično djelo protiv bezbjednosti javnog saobraćaja iz nehata koje za posljedicu ima tjelesnu povredu ili materijalnu štetu,

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

•       da protiv njega nije u BiH potvrđena optužnica niti se vodi krivična istraga ili krivični postupak,

•       osim za krivična djela protiv bezbjednosti javnog saobraćaja iz nehata koje za posljedicu ima tjelesnu povredu ili materijalnu štetu,

•       da lice u posljednje dvije godine do dana podnošenja zahtjeva za izdavanje odobrenja za nabaljanje oružja ili od momenta vršenja provjera nije kažnjavano za prekršaje protiv javnog reda i mira s obilježjem nasilja, prekršaj propisan ovim zakonom ili prekršaja s obilježjem nasilja propisan drugim zakonom,

•       da ne postoje druge okolnosti koje ukazuju da bi oružje moglo biti zlupotrebljeno, a naročito češće i prekomjerno uživanje alkohola, uživanje narkotičkih sredstava ili drugih omamljujući sredstava, i druge okolnosti koje lice čine nepodobnim za posjedovanje oružja.

Posebni uslovi za izdavanje odobrenja za nabavljanje oružja su:

•       da je na zdravstvenom pregledu utvrđeno da je lice zdravstveno sposobno za držanje i nošenje oružja,

•       da raspolaže tehničkim znanjem za pravilno rukovanje oružjem i da poznaje propise koje se odnose na držanje, čuvanje i nošenje oružja.

Komisija koju čine tri člana nadležne policijske uprave utvrđuju ispunjenost i opravdanost zahtjeva za nabavljanje oružja te cijene opće i posebne uslove za nabavljanje oružja, ukoliko komisija utvrdi da lice ne ispunjava opće ili posebne uslove donosi se rješenje o odbijanju izdavanja odobrenja za nabavljanje oružja i protiv istog se može izjaviti žalba policijskom komesaru u roku od 15 dana od prijema rješenja.

Nadležna policijska uprava ovlaštena je da u svako doba provjeri daljnje ispunjavanje uslova lica kojem je izdat oružni list za nabavljanje, držanje i nošenje oružja ako sazna za okolnosti koje dovode u sumnju dalje ispunjavanje tih uslova.

Ukoliko se utvrdi da lice ne ispunjava daljnje uslove odobrenje za nabavljanje oružja se oduzima i donosi se rješenje protiv kojeg se može izjaviti žalba policijskom komesaru u roku od 15 dana od dana prijema rješenja. 

Troškovi za nabavljanje, držanje i nošenje oružja iznose 200 KM (prilikom predaje zahtjeva uplaćuje se taksa u iznosu 100 KM koje su oslobođeni plaćanja kategorije RVI, porodice šehida i poginulih boraca i civilne žrtve rata, te 100 KM uplate za potvrdu o položenom ispitu o poznavanju propisa o držanju, čuvanje i nošenju oružja koje provodi komisija MUP-a Kantona Sarajevo).

O troškovima uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za držanje i nošenje oružja i potvrde o položenom ispitu o raspolaganju tehničkim znanjima za pravilno rukovanje se ne možemo izjasniti jer nam nije poznat cjenovnik usluga zdravstvenih ustanova i sportskih streljačkih i drugih organizacija koja ispunjavaju uslove za provođenje obuke. 

Svaki kanton u BiH ima druga pravila

Zakon o nabavljanju, držanju i nošenju oružja i municije Kantona Sarajevo definisao je uslove kupovine i prodaje oružja, kao i sankcije u slučaju postupanja suprotno tim odredbama. Detalje koji vas konkretno zanimaju možete pronaći u samom Zakonu”, pojasnili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo za Bosnainfo.

Interesantan je podatak da svaki kanton u Bosni i Hercegovini ima svoja pravila kad je riječ o izdavanju dozvola za posjedovanje vatrenog oružja.

Što se tiče kazni za nedozvoljeno nošenje oružja i one se razlikuju od kantona do kantona. Tako  u Kantonu Sarajevo zakon predviđa novčane kazne od 1.000 do 1.500 konvertibilnih maraka (KM) za osobe koje nabave municiju za oružje za koje ne posjeduju oružani list, kao i za one koje bez odobrenja skupljaju i prodaju staro oružje, te za osobe koje oružje zamijene za ono za koje nemaju dozvolu.

Ista novčana kazna predviđena je za osobe koje ne čuvaju oružje i municiju u spremištu, već tako da su dostupni drugima, naročito djeci, kao i za osobe koje ne obavijeste policiju u slučaju pronalaska oružja.

Za osobe koje u roku ne podnesu policiji zahtjev za registraciju i izdavanje oružanog lista, ne prijave zamjenu oružja, kao i nabavku gasnog, trofejnog i vazdušnog oružja, zakon predviđa kaznu od 500 do 1.000 KM. Prema fizičkim licima u većini prekršaja je moguće izreći zaštitne mjere oduzimanja oružja i municije, kao i isprave o naoružanju.

Novačne kazne od 5.000 do 15.000 KM predviđene su za pravne osobe i poduzetnike koji postupaju suprotno odredbama ovog zakona, dok je za odgovorne osobe novčana kazna u rasponu od 1.000 do 3.000 KM. Također, pravnim osobama i poduzetnicima je moguće izreći zaštitnu mjeru oduzimanja oružja, a u nekim slučajevima i zabranu vršenja djelatnosti od šest mjeseci.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

S druge strane, za krivično djelo nabavljanje bez odobrenja, držanje i nošenje vatrenog oružja, njegovu prodaju, te davanje na poslugu osobama koje nemaju oružani list, propisana je novčana ili zatvorska kazna od šest mjeseci do tri godine zatvora.

Još uvijek je Zakon o nošenju, držanju municije i oružja u nadležnosti kantonalnih mupova, oni izdaju dozvole, znaju procedure kako ide tehnička obuka.

Problem je u postupanju jer npr. u Kantonu 10 nošenje oružja je nelegalno, ali osoba koju uhvate neće biti krivično odgovorna – dakle punoljetna osoba koja nosi nelegalno oružje neće biti krivično odgovorna, već će dobiti prekršajni nalog kao da se radi o prekršaju parkiranja vozila na nedozvoljenom mjestu.

S druge strane Unsko-sanski kanton ima jako tolerantne zakone gdje možete otići i kupiti oružje bez ikakvog odobrenja. Dakle svaki kanton drugačije postupa kada je riječ o vatrenom oružju.

U Kantonu 10 se tretira kao prekršaj, u USK je bukvalno dozvoljeno, a u KS je krivično djelo imati nedozvoljeno oružje.

Ono što treba znati osoba koja želi donijeti zahtjev za odobrenje držanja i nošenja oružja, isti podnosi kantonalnom MUP-u shodno mjestu prebivališta. Oni rade testove da vas upute u zakon i dalje u neki od klubova za streljaštvo gdje polažete teoretski i praktično, nakon čega dolazite ponovo u MUP gdje vam oni izdaju dozvolu.

Pročitajte još

Evropska unija traži zakon na Federalnom nivou kada je riječ o oružju, a kantoni u tome prave otpor, generalno je problem primjena zakona u kantonima, jer nije ujednačen pristup i stvara probleme.

Ukoliko bi imali zakon na Federalnom nivou, onda bi nadležni mogli postupati jedinstveno u svakom kantonu.

Ako se pitate čemu otpor? Jednostavno je, sve je zbog finansija i kolika će biti dobit, pa se odobrilo privatnim firmama da drže obuke polaganja iz upravljanja oružjem.

Dešavaju se nerijetko i situacije da neko dobije dozvolu u Federaciji za nošenje oružja, a ukoliko se kreće kroz entitet Republika Srpska i ima kod sebe oružje, to isto mu imaju pravo oduzeti, jer u entitetu Republika Srpska nema njihovu dozvolu.

Nakon toga nadležni MUP u RS-u to oružje dostavi nadležnom kantonalnom mupu da vrati toj osobi kojoj pripada sa naznakom da to oružje osoba ne može nositi kroz RS ukoliko nema dozvolu entiteta kroz koji prolazi.

S obzirom da je nelegalno oružje moguće kupiti na društvenim mrežama, poznatoj OLX stranici kao i u radnjama za prodaju vojne opreme, pokušali smo saznati da li postoje neke kontrole, da li je moguće pokušati zaustaviti nelegalno prodaju?

Prema našim saznanjima nema zvaničnih informacija da je pokrenuta procedura oko provjera prodaje oružja na društvenim mrežama i drugim stranicama za oglašavanje. Moguće je izvršiti prijavu ukoliko neko sumnja da se negdje prodaje ilegalno oružje, ali za sada nema ciljanih akcija na crnom tržištu oružja u BiH.

S obzirom na sve ove podatke, nije ni čudo što nam se stalno dešavaju obračuni vatrenim oružjem koje je često nelegalno nabavljeno. Ovo je i apel nadležnima da ozbiljnije pristupe ovom problemu!