Svijet

Sindikalci u Londonu blokirali put prema fabrici oružja zahtijevajući prekid rata u Gazi

Na poziv grupacije „Radnici za slobodnu Palestinu“, više od 400 britanskih sindikalaca učestvovalo je u blokiranju puta prema fabrici oružja u Kentu, jugoistočno od glavnog grada Londona, koja obezbjeđuje opremu za vazduhoplovstvo izraelskoj vojsci.

FOTO: ALJAZEERA
FOTO: ALJAZEERA

Učesnici ovog događaja postavili su živi zid kako bi spriječili ulazak službenika i tehničara u fabriku „BAE Systems“, slanje pošiljki sa oružjem iz fabrike te unos bilo kakvih materijala u fabriku. Tražili su hitan prekid vatre kako bi se okončalo ubijanje civila u Palestini i stalo u kraj onome što su nazvali britanskim saučesništvom u izraelskim ratnim zločinima.

Ovo je druga aktivnost koju je ova grupacija organizirala nakon slične aktivnosti 26. oktobra prošle godine kod fabrike „Instro precision“ u Kentu, također, kada je 150 sindikalaca zatvorilo kapiju i spriječilo prolaz kamiona u i iz fabrike, piše Al Jazeera.

Živi zid

Učesnici ovog događaja bili su zdravstveni i ugostiteljski radnici, nastavnici, akademici, umjetnici, radnici u industriji, udruženja studenata, univerziteti, novinari, doktori te članovi širokog spektra sindikata (poput sindikata radnika hitne pomoći UNITE te sindikata medicinskih sestara UNIGINE).

Spomenuti živi zid je organiziran istovremeno sa sličnim pokretima u SAD-u, Kanadi, Italiji te raznim dijelovima Evrope, i to ispred fabrika koje izvoze oružje u Izrael.

U isto vrijeme su se, također, odvijali radnički protesti u Washingtonu, koji su bili i u Australiji nedavno, s ciljem zaustavljanja brodova koji su prevozili oružje u Izrael.

Sindikalci u Belgiji i Barseloni su odbili utovariti vojnu opremu koja je trebala da se šalje u okupatorsku državu.

Uprkos protuzakonitoj okupaciji Zapadne obale, Pojasa Gaze i istočnog Jerusalema koja traje od 1967. godine, Ujedinjeno Kraljevstvo je konstantno prodavalo oružje Izraelu.

Opkoljena teritorija direktno doprinosi proizvodnji 15% komponenti aviona „Stealth F-35“, koji trenutno učestvuje u bombardiranju Gaze.

Talas protesta

Organizatori ovog događaja su objasnili da je isti nastao u kontekstu vala protesta diljem Britanije sa zahtjevom za hitan prekid vatre, jer premijer Rishi Sunak i lider britanske Laburističke stranke, Keir Starmer, i dalje odbijaju podržati zaustavljanje rata uprkos anketama koje pokazuju da većina britanske javnosti podržava ovaj zahtjev.

Aktivisti u Ujedinjenom Kraljevstvu su, također, organizirali mirne proteste blokirajući puteve željeznica, proteste u ulici Downing Street gdje su smješteni uredi članova parlamenta te bojkote izraelskih proizvoda.

Aleksandra, učiteljica i članica Evropske unije, rekla je: „Pridružila sam se današnjem opsjedanju fabrike jer je nedopustivo da stojim po strani dok naša vlada podržava genocid Izraela u Gazi, uključujući snadbijevanje oružjem upravo iz ove fabrike.“

Za Al Jazeeru je još rekla: „Meni kao učiteljici gledanje bombardiranja 185 škola i drugih obrazovnih institucija u Gazi krajnje je srceparajuće. Ako naša vlada i radnička opozicija ne podrže prekid vatre, poduzet ćemo neophodne mjere kako bi zaustavili ubijanje civila u naše ime i finansiranje našim novcem.“

„Britanska industrija oružja, finansirana državnim novcem, umiješana je u masovno ubijanje Palestinaca. Mi smo danas ovdje kako bi zaustavili izraelsku ratnu mašinu i zauzeli stav protiv saučesništva naše vlade te pozivamo radnike svih zemalja da poduzmu slične mjere na svojim radnim mjestima i u svojim zajednicama“, dodala je.