Magazin

Stručnjaci pokušali objasniti zašto nekad sanjamo isti san

Da li često sanjate da ste izgubili zub ili sve zube, da kasnite u školu ili na posao?

FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY
FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY

Ako ste ove slike sanjali samo jednom, mogli biste im dati naziv noćna mora, ali ako vas iste slike proganjaju nekoliko puta tokom sna, postavljaju se pitanja kako nastaju i šta možete učiniti da ih se riješit?

Odgovore su pokušali dati su stručnjaci za spavanje.

“Snovi koji se ponavljaju vjerovatnije su povezani s dubokim životnim iskustvima ili problemima karaktera. Definitivno ćete naići na pitanja koja vam se postavljaju u vašem budnom stanju, jer su ona dio vas“, kaže Deirdre Barrett, istraživačica snova i predavačica psihologije na Odsjeku za psihijatriju na Medicinskom fakultetu Harvarda.

Dovoljno je ako dvaput sanjate istu stvar

Da bismo san klasifikovali kao ponavljajući, dovoljno je da imamo isti san barem dva puta, jer im nije u prirodi da se ponavljaju, objašnjava Baret za CNN . Kažu da su takvi snovi češći u djetinjstvu, ali se mogu nastaviti iu odrasloj dobi. U ovom slučaju nije bitno u kom vremenskom intervalu sanjamo isti san, dodaje predavač; i da li se javljaju nekoliko puta mjesečno ili u godinama razmaka.

Klinički psiholog dr. Nirit Soffer-Dudek , koji predaje na Odsjeku za psihologiju Univerziteta Ben-Gurion u Negevu u Izraelu, ističe upravo činjenicu da se takvi snovi obično ne dešavaju redovno, pa je teško procijeniti njihovu učestalost. “Kada pitamo ljude o njihovim prošlim snovima, na njihov odgovor mogu uticati iskrivljeno pamćenje, lični interes za spavanje – ili nedostatak – i mnogi drugi faktori”, uvjeren je psiholog.

“Sve što se ponavlja vrijedi istražiti”, bez obzira na zabrinutost oko neuhvatljivosti ponavljajućih snova, prema riječima specijaliste medicine spavanja dr. Alex Dimitriu , koji, između ostalog, vodi ordinaciju medicine spavanja u Kaliforniji.

“Kao psihijatar, vjerujem da snovi žele da nam prenesu poruku. Vaš odgovor na ovu poruku mogao bi biti da konačno shvatite o čemu se radi. Tek tada ćete moći da se pomirite sa tim“, savetuje Dimitriu.

Čega se plašite kada ste budni?

Neke snove ove vrste lakše je dešifrirati od drugih, navodi CNN. Na primjer, ako često sanjate da kasnite na posao, to je vjerovatno zato što se često brinete da ćete tamo stići nepripremljeni. Ali većina snova nema tako univerzalno značenje. „Više se radi o tome kakav je lični sistem simbola pojedinca i kakve asocijacije kod njega izazivaju određene stvari“, upozorava Baret na preterano generalizovanje simbolike snova.

Snovi koji vas vraćaju u osjećaj anksioznosti pred ispitom, čak i ako godinama niste bili u školi, odražavaju opći strah od neuspjeha, objašnjava Barrett.

S druge strane, san u kojem gubite ili oštetite zub može ukazivati ​​na to da se suočavate s gubitkom nečeg drugog u svom životu, da ste preplavljeni osjećajem beznađa ili da se suočavate sa zdravstvenim problemima.

Kada saznate koje snove imate više puta, sljedeći korak je da se zapitate koja bi poruka mogla biti iza tih snova, savjetuje Dimitriu. Pomozite sebi sa ovim pitanjima: Kakav je vaš odnos sa ljudima i stvarima o kojima sanjate? Čega se plašite o ovim stvarima, šta mislite o njima? Koje su 5 najvažnijih stvari u vašem životu koje bi mogle izazvati ovaj san? I na kraju: šta vas zaista brine kada ste budni?

Dnevnik i meditacija

Kada se nosite sa brigama koje vas muče tokom dana, možete si pomoći jednostavnom tehnikom: pisanjem.

„Za moje pacijente, ali i za mene, pisanje dnevnika je veoma moćan alat“, savetuje Dimitriu. Kako biste smanjili vjerovatnoću da ćete imati san koji ste već vidjeli, napišite o svojim brigama prije spavanja, savjetuje on, dodajući da u tome pomaže i meditacija.

U razgovoru za CNN, psihijatar također savjetuje da kada se nosite sa strahovima koji stoje iza snova, trebate posuditi tehniku ​​iz kognitivno-bihejvioralne terapije, odnosno metodu tri kolone. Postavite sebi sljedeća tri pitanja: Koja je vaša automatska misao? Kakav je tvoj automatski osjećaj? I na kraju: Šta je alternativna misao koja je bliža stvarnosti?

Naravno, iza ponovljenih snova mogu biti i drugi razlozi, a najčešća je loša higijena sna, upozorava klinički psiholog Soffer-Dudek.

“Ako su ljudi neispavani, prekasno piju kofein ili alkohol, previše rade ili su noć prije spavali samo 4 sata jer su predugo bili budni, noću se može dogoditi mnogo neugodnih stvari”, upozorava on, naglašavajući da osnova zdravih snova počinje sa zdravim navikama spavanja.