Retrovizor

Na današnji dan BiH je postala punopravni član Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope

Pogledajte događaje koji su se desili na današnji dan.

FOTO: EPA-EFE
FOTO: EPA-EFE

1440. Rođen Ivan III Vasiljević, veliki knez moskovski, a od 1462. i svih Rusa, nakon što je ujedinio veliki broj kneževina. Oslobodio je dijelove zemlje od Mongola, ojačao centralnu vlast, a 1497. izdao je prvi ruski zbornik zakona “Sudbenik”. Zbog ženidbe s vizantijskom princezom Zoe, smatrao se nasljednikom Istočnorimskog carstva i u njegovo vrijeme prvi put se javila ideja o misiji Ruskog carstva kao zaštitnika pravoslavlja u kojem bi Moskva bila “treći Rim”.

Pročitajte još

1517. Vojska turskog sultana Selima I potukla je u bici kod Rajdanije blizu Kaira memelučke snage i sedam dana potom ušla u Kairo, priključivši Egipat Otomanskom carstvu.

1771. Španija ustupila Foklandska ostrva Velikoj Britaniji.

1775. Rođen francuski fizičar i matematičar Andre-Marie Ampere, osnivač elektrodinamike.

1840. Prvi britanski doseljenici stigli na Novi Zeland.

1901. Umrla britanska kraljica Viktorija. Tokom njene dugogodišnje vladavine od 1837, koja je obilježila epohu – viktorijansko doba, Britanska imperija bila je na vrhuncu privredne i političke moći.

1905. Carske trupe pucale u Petrogradu na demonstrante, uglavnom radnike, koji su u maršu krenuli na carski Zimski dvorac, zahtijevajući demokratske slobode, kraj rata s Japanom i uspostavljanje ustavotvorne skupštine. U krvavoj nedjelji, kako je kasnije nazvan taj dan, ubijeno je najmanje 500, a ranjeno više hiljada ljudi.

1973. Umro bivši predsjednik SAD-a Lyndon Baines Johnson. Potpredsjednik od 1960. za vrijeme mandata Johna Kennedyja, postao je predsjednik kada je Kennedy ubijen u Dallasu 1963, a ponovo je izabran 1964. Tokom njegovog mandata došlo je do eskalacije rata u Vijetnamu, što je u svijetu i u SAD-u izazvalo oštre kritike njegove politike.

1980. Sovjetski disident fizičar Andrej Saharov, dobitnik Nobelove nagrade za mir 1975, uhapšen je, oduzete su mu počasti i protjeran je iz Moskve u Gorki.

Pročitajte još

1993. Nakon godinu relativnog mira, ponovo se rasplamsao rat u Hrvatskoj kada su hrvatske snage napale krajiške Srbe u zonama pod zaštitom UN-a kod Maslenice i brane Peruča. Predsjednik tzv. republike srpske Krajine Goran Hadžić proglasio je ratno stanje i zatražio pomoć SR Jugoslavije, a u Srbiji je počela prisilna mobilizacija srpskih izbjeglica iz Hrvatske. Paravojne formacije Željka Ražnatovića Arkana i Kapetana Dragana iz Srbije stigle su na hrvatsko ratište.

1995. U samoubilačkoj bombaškoj akciji palestinskog teroriste u Izraelu poginulo je 19 i ranjeno oko 60 ljudi, među kojima je bio veći broj izraelskih vojnika koji su na autobuskoj stanici čekali prevoz.

1998. Američki vojnici iz sastava SFOR-a uhapsili su u Bijeljini Gorana Jelisića, optuženog za ratne zločine počinjene na području Brčkog 1992. Haški tribunal ga je osudio na 40 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja.

2002. BiH je postala punopravni član Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope.

2004. Vaseljenski patrijarh Vartolomej, duhovni vođa Pravoslavne crkve, posjetio je Kubu, gdje je otvorio prvu pravoslavnu crkvu izgrađenu od revolucije 1959. godine.

2004. U San Juanu umro Billy May, čuveni američki muzički aranžer, koji je tokom šest decenija duge karijere aranžirao pjesme Franka Sinatre i Nata Kinga Colea. Pisao je i muziku za značajne džez-pjevače Ellu Fitzgerald, Louisa Armstronga…

2012. Na referendumu o pristupanju Hrvatske Evropskoj uniji, građani Hrvatske i hrvatsko iseljeništvo izjasnili su se dvotrećinskom većinom za ulazak u EU, u čije je članstvo pristupila 1. jula 2013.