Za vrijeme opsade Sarajeva od 1992. do 1995. godine, Vijećnica je bila više puta granatirana. U noći s 25. na 26. augusta 1992. godine je zapaljena, a u požaru je nestao Katalog Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, oko 80 posto knjižnog fonda i dokumenata koji svjedoče o historiji BiH.
Zahvaljujući snazi razumijevanja i solidarnosti prijatelja i partnera iz Europe i svijeta, Vijećnica je obnovljena i svečano otvorena 9. svibnja 2014. godine. Ponovo se uzdigla još prkosnija i još ljepša.
U jubilarnoj 2014. godini, 9. svibnja, na Dan Europe i Dan pobjede nad fašizmom, Vijećnica je ponovo rođena. Nakon 18 godina obnove, ovaj svjetski simbol susreta civilizacija, vinuo se iz pepela, prkosno uspravio, u svom autentičnom raskošnom izdanju. To je bila pobjeda grada Sarajeva i države Bosne i Hercegovine.
Vijećnica danas predstavlja multimedijalno središte kulture, umjetnosti i gospodarstva Grada Sarajeva i države Bosne i Hercegovine, u kojoj se održavaju vrhunski koncerti, književne večeri, izložbe, prezentacije, konferencije, kongresi, simpoziji, prijemi, obilježavanje godišnjica, vjenčanja.