Retrovizor

Na današnji dan - Preminuo akademik Dubravko Lovrenović

Pogledajte događaje koji su se desili na današnji dan.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

1377. Papa Grgur XI obnovio je papsko sjedište u Rimu i time okončao avinjonsko zatočeništvo rimskih papa. Sjedište papa bilo je premješteno u Avignon (Francuska) 1309. nakon poraza Bonifacija VIII u sukobu s franačkim kraljem Filipom IV Lijepim.

Pročitajte još

1562. Stupio na snagu edikt iz Saint-Germaina (Januarski edikt) kojim su priznati hugenoti (protestanti) u Francuskoj. Istog dana vođe katolika, vojvoda od Giza i kardinal od Lorene, formirale su uniju (kasnije Sveta liga) koja će blokirati primjenu edikta i izazvati vjerske ratove koji su, uz povremene prekide, 36 godina razarali Francusku. Ratovi su prekinuti Nantskim ediktom, koji je 1598. izdao Henry IV.

1863. Rođen engleski državnik David Lloyd George, ministar u vladi liberala 1905 – 1915. i u koalicionoj vladi 1915 – 1916, premijer 1916 – 1922. Jedan je od utemeljivača engleskog radničkog zakonodavstva kojim je uvedeno osmosatno radno vrijeme za rudare, pravo na štrajk, državne penzije, zdravstveno i socijalno osiguranje. Bio je jedan od glavnih učesnika mirovne konferencije u Parizu i znatno je uticao na prilike u poslijeratnoj Evropi.

1945. Sovjetske trupe i Poljske patriotske snage su u Drugom svjetskom ratu oslobodile Varšavu, više od pet godina nakon pada glavnog grada Poljske u ruke njemačkih nacista.

1961. Ubijen kongoanski državnik Patris Lumumba, bivši premijer Konga, tvorac nezavisnosti zemlje, simbol borbe protiv kolonijalizma. Protivustavno je smijenjen s položaja premijera 5. septembra 1960, a 1. decembra uhvatili su ga vojnici generala Mobutua i odveli u Katangu, gdje je ubijen pod nerazjašnjenim okolnostima.

1966. U sudaru iznad Španije američkog bombardera B-52 i španskog aviona za snabdijevanje gorivom poginulo je osam ljudi, a bombarder je bio prinuđen da u Atlantski okean baci hidrogensku bombu koja nije eksplodirala.

1995. U zemljotresu koji je pogodio šire područje japanskog grada Kobea poginulo više od 6.400 ljudi, a materijalna šteta je procijenjena na 85,5 milijardi dolara.

1997. U Dublinu je sud proglasio prvi razvod braka u historiji Irske, na osnovu zakona odobrenog na referendumu.

2000. U Centru bezbjednosti na Cetinju registrovana Crnogorska pravoslavna crkva.

2004. U zapadnom Hollywoodu umro Ray Stark, holivudski producent i lovac na talente čiji opus obuhvata više od 125 filmova, među kojim su “Smiješna djevojka” i “Noć iguane”.

Pročitajte još

2005. Umro bivši lider Komunističke partije Kine Zhao Ziyang, koji se 1989. godine usprotivio brutalnoj primjeni vojne sile protiv studenata koji su demonstrirali na trgu Tjenanmen u Pekingu, tražeći demokratizaciju zemlje. Nakon toga je smijenjen i ostatak života proveo je u kućnom pritvoru.

2008. U Reykjaviku umro bivši svjetski šampion u šahu Robert Bobby Fischer, koji je u 14. godini postao šampion, velemajstor sa 15, a svjetsku slavu je dostigao 1972, kada je pobijedio Borisa Spaskog u seriji mečeva u Reykjaviku.

2010. Irački sud osudio na smrt vješanjem Alija Hassana al-Majida, poznatijeg kao Hemijski Ali, jer je 1988. naredio bombardovanje otrovnim gasom kurdskog sela Halabja, u kojem je stradalo 5.000 ljudi.

2017. SAD su uvele sankcije predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku zbog opstrukcije Dejtonskog mirovnog sporazuma.

2017. U Sarajevu umro Dubravko Lovrenović, bh. istoričar. Bio je akademik, dopisni član ANUBiH, predsjednik i član Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH. Doprinio je da stećci budu upisani na listu zaštićene svjetske baštine UNESCO-a.