Retrovizor

Na današnji dan Pravni fakultet u Sarajevu počeo sa radom

Ovo su događaji koji su obilježili današnji dan.

FOTO: UNSA
FOTO: UNSA

1515. Umro venecijanski izdavač i štampar Aldo Manuzio, poznat po tome što je prvi upotrijebio kurzivna slova (italic) i uveo mali praktičan format. Njegova izdanja (aldine) danas su bibliofilske rijetkosti.

Pročitajte još

1897. Ostrvo Krit dobilo autonomni status u okviru Turskog carstva, nakon niza ustanaka grčkog stanovništva na ostrvu. Garant autonomije bile su velike sile.

1932. Rođen francuski filmski režiser Francois Truffaut, jedan od tvoraca novog talasa francuskog filma.

1945. U mjestu Nine Mile na Jamajki rođen Robert Nesta Marley, poznatiji kao Bob Marley, pjevač reggae i tekstopisac. Ostavio je veliki utjecaj na reggae muziku svojom duhovnošću. Umro u Miamiju na Floridi 11. maja 1981. godine.

1947. Pravni fakultet u Sarajevu kao najstariji pravni fakultet u državi, osnovan je 20. augusta 1946. godine. Nastanak fakulteta vezuje se za početak savremene historije visokoškolske nastave u BiH. U prvoj akademskoj godini 1946/47. godine, nastava je počela 6. februara 1947. godine, a bilo je upisano ukupno 334 studenta. Od školske godine 1963/64. broj upisanih studenta raste, odnosno te godine je upisano preko 1000 studenata

1958. U avionskoj nesreći na minhenskom aerodromu poginula 23 putnika, među kojima osam igrača engleskog fudbalskog kluba Manchester United. Nesreća se dogodila pri povratku iz Beograda, gdje je engleski tim igrao utakmicu evropskog Kupa šampiona s Crvenom zvezdom.

1993. Umro američki teniser Arthur Ashe, prvi crni igrač koji je pobijedio u Wimbledonu 1975.

1993. Na pregovorima u New Yorku nije potpisan mirovni plan kopredsjednika Konferencije o bivšoj Jugoslaviji. Kopredsjednici Vance i Owen zatražili su od Savjeta bezbjednosti UN-a da obavezujućom rezolucijom podrži taj plan, a predsjednik SAD-a Bill Clinton najavio je alternativni plan za rješavanje krize u BiH.

Pročitajte još

1999. U zamku Rambouillet kod Pariza predsjednik Francuske Jacques Chirac otvorio mirovnu konferenciju o Kosovu. Jugoslovensku delegaciju predvodio je potpredsjednik Vlade Srbije Ratko Marković, a albansku jedan od lidera Oslobodilačke vojske Kosova Hashim Tachi.

2000. Finska dobila prvu ženu predsjednika države Tarju Halonen.

2000. Vršilac dužnosti predsjednika Rusije Vladimir Putin izjavio je da su okončane vojne operacije u glavnom gradu Čečenije Groznom, iz kojeg su izbačeni čečenski separatisti.

2002. Katolički svećenik Athanase Seromba predao se Haškom tribunalu, pred kojim je optužen za genocid u Ruandi koji su 1994. izvršili pripadnici etničke zajednice Hutu nad Tutsima. Osuđen je 12. marta 2008. na doživotni zatvor zbog genocida.

2004. U eksploziji koju je aktivirao islamski bombaš samoubica u metrou na stanici Avtozavodskaja u Moskvi poginula 41 osoba, a povrijeđeno više od 100.

2007. U San Diegu umro Frankie Laine, jedan od najpopularnijih američkih muzičara 50-ih godina 20. vijeka. S prepoznatljivim baritonom i pjesmama Laine je bio jedan od najpoznatijih na top-listama sve do pojave rokenrola.

2009. Pakistanski nuklearni naučnik Abdul Kadir Kan, smatran tvorcem atomske bombe Pakistana, nakon pet godina oslobođen iz kućnog pritvora. Kan je 2004. priznao da je prodavao nuklearne tajne Iranu, Libiji i Sjevernoj Koreji.

2011. Egipatski predsjednik Hosni Mubarak podnio ostavku na mjesto predsjednika vladajuće stranke NDP pod pritiskom prosvjednika širom zemlje.

2013. Četiri osobe poginule u cunamiju izazvanom potresom koji je pogodio ostrvo Santa Cruz u sastavu Solomonskih ostrva.

2014. U Tuzli ispred zgrade Vlade TK-a nezadovoljni radnici uništenih firmi Dite, Konjuha, Resod Guminga, Polihema i Poliochema organizirali proteste kojima su se pridružili brojni građani ovog grada. Tokom dana demonstranti su se sukobili s policijom, povrijeđeno je više policajaca i prosvjednika, a došlo je i do paljevine nekoliko automobila.