Kultura

Muzika, politika i otpor uz revolucionarne i protestne pjesme u Historijskom muzeju

Danas se u Historijskom muzeju BiH održavaju simpozij, okrugli sto i koncert koji tematiziraju političku ulogu muzike tokom vijeka u Evropi u organizaciji Forum Voix Etoufféesa i Historijskog muzeja BiH, u saradnji sa Univerzitom u Strasbourgu i Univerzitetom tehnologije Kaunas, uz podršku Austrijskog kulturnog foruma.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Izlagači na simpoziju su prof. Dario Martinelli (Univerzitet Helsinki i Univerzitet Lapland), prof. Beat Föllmi (Univerzitet Strasbourg), prof. Mathieu Schneider (Univerzitet Strasbourg). S publikom također razgovara i dirigent i kompozitor Amaury du Closel, osnivač Forum Voix Etoufféesa (Forum Utišani glasovi). Ova organizacija, koja je jedan od partnera u realizaciji programa, bavi se proučavanjem i promocijom muzike koju je odbacio i stigmatizirao nacizam u Evropi.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

“Danas se u Historijskom muzeju BiH bavimo muzikom, politikom i otporom, to su tri poveznice koje su neraskidive i nerazdvojive jer cijela historija je turbulentna i muzika kao vrsta umjetnosti ne može se odvojiti od politike, konteksta u kojem nastaje”, kazala je Elma Hašimbegović, direktorica Historijskog muzeja, za Bosnainfo.

Totalitarizam i holokaust

Program koji okuplja stručnjake i publiku različitog profila otvara razgovor o dvostrukoj poziciji muzike: s jedne strane, muzika je svjedočila rađanju totalitarizma i holokausta, a ujedno je bila sredstvo otpora protiv svih oblika fašizma.

Teme simpozija pristupaju muzici u širokoj lepezi društveno-političkih pravaca: od uloge muzike u stvaranju revolucije do muzike kao kritičkog, društvenog alata.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

“U raznim turbulentnim vremenima ratova muzika ima izuzetno jak značaj i o tome govorimo na simpoziju koji će danas biti održan sa stranim predavačima. Napravili smo okrugli sto posvećen muzici i otporu te generalno muzici u periodu ratova, opsada kada je na svakodnevnom nivou bilo održavano jako puno koncerata, što klasične, što rok-muzike”, objašnjava nam Hašimbegović.

Okrugli sto posvećen je muzici kao otporu prema destrukciji rata u kontekstu opsade Sarajeva 1992-1995. Jedan od događaja koji je obilježio kulturni život Sarajeva pod opsadom je koncert u uništenoj Vijećnici iz 1994. godine, kada je pod dirigentskom palicom Zubina Mehte, Sarajevska filharmonija izvela Mozartov „Requiem“. O značaju ovog koncerta za građane Sarajeva i njegovim odjecima na međunarodnom planu govore svjedoci vremena. Ovom prilikom će biti ekskluzivno prikazan intervju sa Zubinom Mehtom.

Jedni se sjećaju pomenutog koncerta, drugi su čuli za njega, a malo ko ne zna da je tog junskog dana 1994. godine u razorenom dragulju Sarajeva hrabra postava Sarajevske filharmonije sa Zubinom Mehtom na čelu muzikom prkosila opsadi.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Kada su se pojavila glasine da će usred koncerta Vijećnica biti granatirana, maestro Mehta je potpuno smireno izrekao sada već kultnu rečenicu:“Pred nama su umjetnici – građani Sarajeva. Njih granatiraju već više od dvije godine. Jednu noć i mi ćemo dijeliti njihovu sudbinu”.

Otpor u gradu pod opsadom

“Dakle, muzika je bila veoma važan segment duhovnog otpora u gradu pod opsadom”, zaključuje direktorica Elma Hašimbegović.

Razgovori će biti zaokruženi koncertom protestnih i revolucionarnih pjesama, koji počinje u 19 sati.

Između ostalih, na repertoaru će se naći pjesme “Bella, ciao”, “Miss Sarajevo”, “Blackbird”, “Redemption song”, “Books are burning”…