Kolumne

MIT O AMERICI Iseljavanje Indijanaca

Do 1837. godine 46.000 Indijanaca iz ovih jugoistočnih država protjerano je iz svoje domovine, otvorivši 100.000 km² pretežno bijelim doseljenicima.

FOTO: MICHIGAN STATE UNIVERSITY
FOTO: MICHIGAN STATE UNIVERSITY

Uspostavljeni teritoriji ovih autonomnih plemenskih naroda, koji su okupirali velike dijelove Sjedinjenih Američkih Država, bili su podložni stalnoj aneksiji čak i prije 1830., dijelom zbog pritiska skvotera i prijetnje vojnom silom na novoproglašenim teritorijima SAD-a. Kako su ti teritoriji postali savezne države, državne vlade željele su poništiti granice indijanskih naroda unutar svojih granica, koje su bile neovisne o državnoj jurisdikciji, i izvlastiti zemlje unutar njih.

Ti su pritisci povećani rastom američke populacije i širenjem ropstva na jugu s brzim razvojem uzgoja pamuka zbog izuma strojeva za odvajanje pamučnih vlakana od sjemenki pamuka.

Crni robovi brzo su se množili na američkom zapadu, ali i u Teksasu. Sjedinjene Države su anektirale Teksas 1845., usred razdoblja kada je koncept Manifest Destiny postajao sve popularniji. Dana 21. septembra 1845. godine u jednom novinskom članku u Americi prvi je put upotrijebljen izraz “Manifest sudbine” koji opisuje uvjerenje autora Johna O’Sullivana, ali i većine javnosti, da je osvajanje kontinenta i širenje civilizacije bila je zapravo “božanska misija SAD-a”.

Oregonski sporazum iz 1846. s Ujedinjenim Kraljevstvom doveo je ono što je sada američki sjeverozapad pod kontrolu SAD-a. Zatim je američka pobjeda nad Meksikancima 1848. godine dovela do prepuštanja Kalifornije i velikog dijela današnjeg američkog jugozapada Americi.