Kolumne

MIT O AMERICI Hollywood

Sunčani Hollywood bio je idealno odredište za buduće filmaše.

Hollywood filmovi znak
FOTO: WIKIPEDIA

Želja prvih producenata bila je upustiti se u ozbiljnu bitku s dominantnim francuskim filmskim kućama koje su vladale svjetskim tržištem prije Prvog svjetskog rata.

Hollywood je imao tri utjecajna ogranka: engleski, američki židovski i irski.

Najmoćnija je bila američko – jevrejska koji su osnovali su i sam Holivud kao filmski grad. Porezi za filmske radnike bili su mnogo manji na zapadnoj obali nego na istočnoj, što je takođe bio veliki podsticaj za razvitak Holivuda. Tokom dvadesetih i tridesetih godina, mnogobrojni evropski filmski autori kao izbjeglice dospeli su u Holivud i tamo počeli da snimaju značajne filmove.

Kad su filmski producenti počeli zarađivati ​​velike novce zahvaljujući pametnoj distribuciji i ulaganju u filmove, pozvali su najveće europske redatelje tog vremena da dođu u Hollywood i snimaju filmove. Među njima su bili Ernst Lubitsch, Moritz Stiller, Viktor Söstrom, Friedrich Murnau i Fritz Lang. 1930-ih doveo je do razvoja žanrova i kodifikacije holivudskih filmova. Producentima je ekonomski model bio presudni od umjetničkog, a autorima je ostavljeno malo kreativne slobode.

Ubrzo su se holivudski producenti dosjetili formirati dva fronta filmova, takozvanu visokobudžetnu A produkciju koja je trebala donijeti veliku zaradu I niskobudžetnu B produkciju koja je trebala biti masovnija, jeftinija i manje profitabilna. Nagrada “Oscar” za najbolje filmove zacementirala je Hollywood kao tvornicu snova, a prvi film koji je tu nagradu dobio 1927. godine bila su “Krila” Mervyna Leroya.