Svijet

Krajnja desnica pobjednik izbora u Italiji: Giorgia Meloni održala pobjednički govor

Giorgia Meloni vjerovatno će postati prva premijerka Italije na čelu najdesnije orijentirane vlade od Drugog svjetskog rata nakon što je njena konzervativna koalicija trijumfirala na nedjeljnim parlamentarnim izborima.

FOTO: EPA/GIUSEPPE LAMI
FOTO: EPA/GIUSEPPE LAMI

Privremeni rezultati pokazali su da bi desni blok trebao imati uvjerljivu većinu u oba doma parlamenta, što je potencijalna rijetka prilika za političku stabilnost u Italiji nakon godina preokreta i krhkih koalicija, ocjenjuje Reuters.

Međutim, Meloni i njeni saveznici suočavaju se s povećim popisom izazova, uključujući skok cijena energenata, rat u Ukrajini i ponovno usporavanje trećeg najvećeg gospodarstva eurozone.

“Moramo zapamtiti da nismo na krajnjoj, već na početnoj tački. Od sutra moramo dokazati svoju vrijednost”, rekla je 45-godišnja Meloni dobro raspoloženim pristalicma svoje nacionalističke stranke Braćo Italije.

“Ispisali smo historiju. Ova pobjeda je posvećena svim vojnicima, vođama, simpatizerima i svakom čovjeku koji je posljednjih godina doprinio ostvarenju našeg sna, nudeći srce i dušu na spontan i način koji ne podliježe interesima. Pobjedu posvećujem onima koji su, uprkos poteškoćama i teškim trenucima ostali s nama. Ipak, prije svega, pobjeda je posvećena onima koji vjeruju oduvijek u nas. Nećemo iznevjeriti vaše povjerenje. Spremni smo da oživimo Italiju. Hvala vam”, rekla je Meloni.

U svom pobjedničkom govoru Meloni je imala pomirljiv ton.

“Ako smo pozvani da upravljamo ovom zemljom, činit ćemo to za sve Italijane s ciljem ujedinjenja ljudi i fokusiranja na ono što nas ujedinjuje, a ne na ono što nas razdvaja”, poručila je, pa dodala: “Vrijeme je za odgovornost”.

Nakon više od pola prebrojanih glasačkih listića Braćo Italije imaju 26 posto glasova birača, što je ogromno povećanje u odnosu na samo 4 posto na prethodnim parlamentarnim izborima 2018. Nasuprot tome, glavni saveznik Meloni u koaliciji desnog centra, kako se službeno zove koalicija, imao je katastrofalnu noć.

Liga Mattea Salvinija osvojila je, po trenutnim rezultatima, oko 9 posto glasova, što je veliki pad u odnosu na više od 17 posto prije četiri godine, dok je Meloni pretekla Ligu i u njenim tradicionalnim uporištima na sjeveru zemlje.

Treća članica te koalicije stranka Forza Italija bivšeg premijera Silvija Berlusconija osvojila je oko 8 posto glasova pa je stranka Braćo Italije dominantna unutar koalicije.

Salvini i Meloni se dive Putinu

Iako se predviđa da će desna koalicija imati komotnu većinu u gornjem i donjem domu italijanskog parlamenta, koalicijski partneri imaju različita stajališta o nekoliko pitanja koja će možda biti teško pomiriti.

Za razliku od Meloni Salvini dovodi u pitanje sankcije Zapada protiv Rusije, a on i Berlusconi često su izražavali svoje divljenje prema ruskom vođi Vladimiru Putinu.

Za šta se Meloni zalaže?

Ona poziva na više beneficija za porodicu, manje evropske birokratije, niske poreze i zaustavljanje imigracije. Ima cilj da zatvori italijanske luke za migrante koji stižu iz Libije.

Želi ponovo da pregovara o sporazumima EU i članstvu Italije u valutnoj zajednici eura. Također, njena stranka odbacuje pravo na abortus i istopolne brakove.

Braća Italije podržavaju politiku suočavanja sa niskim natalitetom u zemlji, predlažući otvaranje besplatnih vrtića i uvođenje porodične pomoći od 400 eura mjesečno.

Stranka ne favorizuje izlazak Italije iz EU bloka, pa čak ni iz eurozone, rekavši da preferira “Evropu nacija”. Meloni možda smatra da je ovu poziciju sada lakše podržati kada Italija ima koristi od skoro 200 milijardi eura iz fondova EU za oporavak od koronavirusa.

Meloni je bliska mađarskom nacionalističkom premijeru Viktoru Orbanu, kao i francuskom Nacionalnom okupljanju i španskom Voksu. Ima veze i sa američkom krajnjom desnicom.

Pokazala je čvrstu podršku Ukrajini i atlantskom savezu od ruske invazije, stvarajući kontrast stavovima bivših lidera Mattea Salvinija i Slivija Berlusconija, koji su ranije povezivani sa Putinom.

Nostalgičarka za fašizmom

Ljevičari je zovu “nostalgičarkom za fašističkim vremenima”, ali ona sama ne bježi od svoje prošlosti niti se od nje jasno ograđuje. Meloni je u mladosti bila dio omladinskog krila neofašističke stranke “Italijanski društveni pokret”. Tada je imala samo 15 godina, ali da je u slične stavove vjerovala godinama pokazuje i to što je kasnije vodila studentski ogranak krajnje desničarske “Nacionalne alijanse”.

Meloni u svojoj biografiji piše da je svjesna da se nalazi u političkom minskom polju. Mi smo djeca naše historije. Cijele naše historije. Kao što je slučaj sa svim drugim narodima, put koji smo prešli je složen, mnogo komplikovaniji nego što mnogi žele da obznane – navela je.