Život

Kivi: Vitaminsko čudo koje liječi

Tokom hladnijih dana koji nam dolaze ljudski organizmi su pod mnogobrojnim zdravstvenim iskušenjima pa bi trebalo povesti računa o dovoljnom unosu zdravih tvari, prije svega misleći na zadovoljavanje potreba organizma za vitaminima i mineralima.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH

Zbog toga bi kivi mogao predstavljati savršen izbor jer ova, porijeklom kineska voćka, nosi više vitamina C od narandže, a tu je još i cijeli niz drugih važnih nutrijenata.

Vitamin B koji je drugi na listi prema količinama koje se nalaze u kiviju, a ovaj vitamin je preporučen ljudima s povišenim krvnim pritiskom, kao i trudnicama jer vitamin B ima utjecaj u razvoju fetusa.

Kivi također obiluje cijelim nizom minerala, ali i drugih vitamina koji su zastupljeni u nešto manjim količinama od prethodno navedena dva, te sveukupno predstavlja odličan izbor za ojačanje imuniteta, snižavanje nivoa holesterola i izbacivanje toksina iz organizma, a također i štiti kožu od isušivanja što je generalno najveći problem za kožu tokom zime.

Ono na šta nikako ne treba zaboraviti je to da kao i ostalo voće obiluje vlaknima koja potpomažu i olakšavaju probavu, prenosi zadovoljna.hr

Potencijalni rizik konzumacije

Jesti voće kivija smatra se sigurnim za većinu ljudi. Glavna iznimka jesu oni koji su, naravno, na njega alergični.

Znakovi alergije na kivi uključuju svrbež u grlu, natečen jezik, otežano gutanje, povraćanje i osip. Rizik za alergiju na kivi povećava se ako si alergična i na lješnjak, avokado, pšenicu, smokve ili sjemenke maka. U rijetkim slučajevima kivi može i usporiti zgrušavanje krvi, povećavajući tako krvarenje. Uzevši to u obzir, ako imaš neki poremećaj krvarenja ili se spremaš na operaciju, izbjegavaj jesti kivi. Doziranje kivija ovisi o faktorima poput dobi, zdravstvenog stanja i onoga što pokušavaš liječiti. Jedenje jednog do tri kivija dnevno dovoljno je da većina ljudi dobije dodatan unos hranjivih sastojaka u svoje tijelo, prenosi Medical News Today.