Nema više svirki i malih jazz koncerata u Fruteriji, Loli, Bejbija, Lambiku ili Kod Paveta. Turisti, a i lokalci, su željni žive svirke. Voljeli su male muzičke događaje, a umjetnici su mogli malo i zaraditi. Sada više nemaju ni pravo improvizirati mali jam session s prijateljima ispred kuće.
Gradonačelnik je tako odlučio, jednostrano, samovoljno, radikalno. I niko da trzne? Smeta li ovo nekome? Glasni techno i jeftina komercijala koja tuli iz zvučnika, sa Rive s pijanim turistima koji plešu kolo, to je kao u redu?
Usput, zabraniti korištenje muzičkih instrumenata protivno je svakom ustavu. Toliko stvari koje svima smetaju su dopuštene, a ovo je, bez ikakve rasprave, zabranjeno? Postoji toliko mnogo mogućnosti za postizanje dogovora: razina zvuka, rasporedi, pojačanje, itd. U međuvremenu, jahtaši i kafići smiju glasno puštati bilo koju vrstu glazbe. Zabraniti muziku uživo znači ubiti umjetnike”, napisao je u jednoj viškoj Facebook grupi Belgijac s viškom adresom Xavier Löwenthal.
Ovaj umjetnik, pisac i izdavač je prvi put posjetio Vis prije devet godina, za prijateljev rođendan. Tamo je upoznao majku svog sada sedmogodišnjeg sina, koji je viški osnovac. Živjeli smo u Splitu, ali nije mi se svidjelo. Htio sam Vis. Sada tu obitavam kad god mogu, kad me posao ne natjera da budem u Bruxellesu – govori.
Objašnjava kako su koncerti, dekretom HDZ-ova gradonačelnika Ive Radice, sada dozvoljeni samo u organizaciji turističke zajednice. Čuo je i kako je, navodno, jedna gradska vijećnica rekla da nema pojma o tome, jer na gradskom vijeću nije bilo rasprave na tu temu. Ako je to istina, to je još gore, kaže. Osim toga, tvrdi, turisti i domaći ljudi vole ove male koncerte. Također mi je rečeno da je policija zaustavila malu privatnu svirku i da je namjeravala kazniti muzičare. Ko je tražio od policije da to učini? – pita se crtač stripova. Policija negira ovakve radnje i upućuje da ovakvo postupanje nije u njihovoj nadležnosti.
Doduše, Grad Vis je, u sklopu Viškog ljeta, samo u avgustu organizirao 20 koncerata, među kojima su i neka poznata imena, poput Nipplepeoplea i Black Coffeeja.
Nakon što je napisao objavu na Facebooku, kako bi proizveo barem neke reakcije i stvorio raspravu, reakcije su bile više-manje ogorčenje, zbog bezveznih i samovoljnih odluka donesenih autokratski te opće pasivnosti i prihvaćanja. To je opći problem ili problem na otocima., ali kako su ovi naputci donešeni nabrzinu, ne bi se trebalo prepustiti toj pasivnosti. Ovakve odluke bi se trebale donositi zajednički, nakon rasprave ili debate, a zatim prihvaćene i utvrđene kao opće pravilo. Znate, demokracija i to… – sugerira Belgijac.
Löwenthal se neko vrijeme pitao zašto lokalni ugostitelji ne reagiraju, da bi onda shvatio: imaju koncesije na javnim mjestima. Ako se žale, mogli bi izgubiti licencu… Ovako politika, makar i na ovoj nižoj razini, funkcionira uz pomoć trgovine utjecajem. Bolje ćete proći ako ste poslušni. Ali, u stvari, politika bi upravo mogla funkcionirati kako treba na ovoj razini. Situacija malog mjesta je drugačija nego kada Zagreb donosi važne odluke zbog dodvoravanja Bruxellesu, koji se sam pokorava financijskoj moći Washingtona. To ovdje ne bi trebao biti slučaj… – sugerira umjetnik, piše Slobodna Dalmacija.
Vlasnik poznate pizzerije Karijola, Josip Dujmić, novoaktiviranu odluku pak smatra “skandaloznom” i “nakaradnom”.
Prvenstveno jer negativno utječe na hrpu muzičara kojima je to praktičtki hljeb preko ljeta.
Nama je sad bilo 20 godina da smo u Visu pa smo htjeli organizirati koncert. Znate, mi kao mali restoran od takvog događaja možemo samo biti u minusu. Za pristojan bend treba izdvojiti barem 500 eura, a to pokriti u jednu noć nije baš jednostavno. Dakle, takvo nešto, u stvari, napravimo kao poklon gradu i da počastimo ljude, svakako ne zbog zarade – objašnjava Zagrepčanin.
Pošto su čuli da se u grad uvodi nova klima po pitanju artističkog izražavanja, iz Karijole su se obratili gradonačelniku, s pitanjem je li moguće za ovakvo nešto ishoditi dozvolu. On im je rekao da slobodno podnesu zahtjev, a uskoro je uslijedio i odgovor u kojem je pisalo kako je svim subjektima zabranjeno na javnim i privatnim površinama održavati kocerte. Mi smo unatoč toj zabrani održali koncert. Glazbenike, jazz trio bez bubnja i razglasa, smo smjestili u natkrivenom djelu terase. Nije bilo nikakvih problema. Ali, općenito je ta odluka štetna, pogotovo na trenutnu situaciji u kojoj mladi nemaju gdje popiti piće iza ponoći. Istina, nije nužno ni dovlačiti klijentelu kao što su partijaneri sa jacht weeka… No, je li baš nužno Vis u potpunosti pretvoriti u penzionersku destinaciju? – pita se Dujmić, piše Slobodna Dalmacija.