BiH

Vehid Šehić o aktuelnim dešavanjima za Bosnainfo: "To je najveća prevara u ovoj državi koja se dešava..."

Vehid Šehić, politički analitičar, prvi čovjek tuzlanskog Foruma građana, diplomirani pravnik i nekadašnji član Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine (CIK BiH) za Bosnainfo komentirao je aktulena dešavanja u Bosni I Hercegovini.

FOTO: AA / ARHIV
FOTO: AA / ARHIV

Naš razgovor sa uvaženim Šehićem počeli smo pitanjem da li je građanski bunt rješenje da se pokrenu neke suštinske promjene u zemlji?

„Ako govorimo o građanskom buntu, imamo jedan demokratski legalan način iskazivanja svog stava, a to su izbori i to je po meni jedini demokratski način promjene vlasti. Ulica može donijeti kratkotrajna rješenja, ali dugotrajno ne, ako to nije ušlo u ustavnopravni poredak jedne države.

Svako ima pravo da izražava svoje stavove i na ulici i na trgu i to je legitimno, to se međunarodnim jezikom kaže street law – ulično pravo, gdje iskazuju svoje stavove. Treba procedora, kakvi su ti stavovi da li su oni izvodljivi, tako da ja u principu jesam za to, ali sam protiv bilo kakve zloupotrebe“, pojašnjava Šehić za Bosnainfo.

Asocijacija nezavisnih intelektualaca “Krug 99” i neformalna grupa građana “ReSTART” organizovala je danas protest ispred OHR-a sa kojeg su poslali poruke da se zaustavi razgradnja države. Ovaj protest nije prvi put protiv Christiana Schmidta, no da li je to prava adresa da se iznesu problemi?

„Ovo što se organizuje to je legitimno. Sigurno da najveću odgovornost za trenutnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini snose dosadašnji političari i prema njima treba uputiti oštricu kritike, jer može se kritikovati visoki predstavnik, al treba imati argumente za to. Ja sam nešto čitao, nisam siguran da li uopšte visoki predstavnik ima rješenja za ovu deblokadu.

Plasiraju nam da imaju ‘političku volju’, treba politička odgovornost

Tako da nikad ne mogu iznositi svoj stav o nečemu što nisam pročitao ili što još uvijek nije dostupno javnosti, ali imaju pravo protestovati, tražiti i predlagati neka drugačija rješenja, ali sigurno da je odgovornost isključivo na političarima koji su činili zakonodavnu vlast u zadnjih 15-20 godina. Zašto nisu implementirali odluke Evropskog suda za ljudska prava, zašto nisu proveli reformu izbornog zakonodavstva, a to je ejdna od obaveza od 2002. godine, e tu nisu krivi predstavnici međunarodne zajednice, tu je isključiva odgovornost onih koji su činili zakonodavnu vlast u tom periodu.Treba postojati politička odgovornost, treba biti pravedan prema građanima, a ne politička volja da li će nama biti bolje ili ne što se nama često javno plasira, u javnom govoru se koristi.

Pročitajte još

Postoji politička volja za implementaciju odluke, pa evo konkretno Evropskog suda za ljudska prava, a to se ne može ostaviti na volju ili nevolju, to je odgovornost koja se mora ispuniti. S druge strane nedostatak kulture dijaloga, povjerenja među političarima što je jako bitno. Kompromisna rješenja ne postoje u političkom životu u Bosni i Hercegovini, nego se ide iz dijametralno suprotnih stavova i svako se drži nekog svog stava.

Zato što mnogima ovakva situacija u Bosni i Hercegovini odgovara, tu mislim na političare, jer živite u državi gdje enmate vladavinu prava, gdje se ne poštuje ustav, niti institucije ove države, zakoni ove države, onda ulazite u anarhiju, ali izgleda da ovi dosadašnji, ne svi, ali većina jako dobro pliva u anarhiji i nepoštivanju zakona i to njima odgovara, jer su svjesni da nema odgovornosti za neispunjenje predizbornih obećanja, a ono što je jako bitno nema odgovornosti da se poštuje ustav, zakoni i ustavna arhitektura.

To je realnost političkog života u Bosni i Hercegovini, s druge strane ono što moram da kažem jeste da je većina političkih stranka izgubila bilo kakvu funkciju svog političkog djelovanja, jer su stranke postale interesne grupe“, poručuje Šehić za Bosnainfo.

Rezultat zaštite nacionalnih interesa masovan odlazak iz ove države

Naglasio je kako je politika najunosnije i najsigurnije zanimanje u Bosni i Hercegovini. Svako se bori za svoj interes, a time se zanemaruje interes građana ove države.

„Ja sam etnički neopredjeljen, ja u Bosni i Hercegovini prepoznajem ljudska bića, građane, državljanje ove zemlje i za njih se sve treba boriti. Želio bih da postoje stranke koje rade u korist građana ove države, bez obzira na njegovu nacionalnu, vjersku ili neku drugu pripadnost, nažalost mi duboko živimo u tom podijeljenom po etniji, s druge strane lanac interesa nacionalnih političkih stranaka nas je doveo u ovakvu situaciju, jer je rezultat njihove zaštite nacionalnih interesa masovan odlazak iz ove države. Ne odlaze samo ovi ljudi iz Bosne i Hercegovine, mladi i srednja generacija pa i stariji koji se sastaju sa sojim porodicama negdje vani iz ekonomskih razloga, već upravo zbog ovog što na ovim prostorima traje najmanje 25 godina.

Pročitajte još

Da je jedini kvalitet biti Bošnjak, Srbin, Hrvat i da vam to otvara sva vrata, a da se zanemaruju oni drugi kriteriji koji svakog čovjeka treba da čine čovjekom sa dignitetom, sa dostojanstvom, jer država u kojoj hodaju samo Bošnjaci, Srbi i Hrvati, a ne hodaju građani ove zemlje nas je dovela u ovu situaciju.

Ko će štiti narod u Bosni i Hercegovini?

Niko od njih (mislim na političare) ne štititi nacionalni interes svog naroda, štite svoje i isključivo materijalne interese i to stečeni i to je njih glavni zadatak i to pod plaštom jednog, drugog i trećeg naroda. To je samo nešto što se pokušava i to vrlo često sa uspjehom nametnuti građanima, biračima Bosne i Hercegovine pred izbore. Mi smo svjedoci da se oni ponašaju sasvim drugačije“, govori analitičar Šehić za Bosnainfo.

Među događajima koji su u kontinuitet proteklih desetak godina sigurno je iseljavanje iz BiH. Kad god mislimo da više nema ko otići, da je otišao ko god je mogao i mao priliku, statistika nas neumoljivo vrati u stvarnost. U proteklih deset godina iz ove zemlje otišlo je oko pola miliona ljudi. Iako se očekivalo da će se odlasci smanjiti zbog pandemije, pa zatim i rata u Ukrajini, koji je Njemačku itekako destabilizirao, kao i cijelu Evropu, to se nije dogodilo. BiH napuštaju svi koji mogu.

U Bosni i Hercegovini sve je u podjelama, interese Hrvata štiti Čović, interese Srba štiti Dodik, interese Bošnjaka niko konkretno, „Osmorka“ ili kako se više god zvali su za svoje fotelje i kao za sve narode u zemlji. Da li je ovakav sistem borbe za prevlast jednih nad drugim na uštrb trećih održiv?

„Na kraju ću reći iz ove države idu i Bošnjaci, Srbi i Hrvati, a ko hoda BiH, mislim da političari ne hodaju i ne znaju stvarno stanje, vidjet će da je to poluprazna država da je trend odlaska i dalje vrlo akutan, problem u ovoj državi, ali to njih ne interesuje. Ne volim da govorim o tome ko će štiti Bošnjake, Srbe i Hrvate, nas treba da štiti ustav Bosne i Hercegovine, zakoni ove države i to nas treba da štiti, a ne jedna, druga i treća stranka. Mi smo napravili, odnosno oni su napravili takvu državu i zato imamo ovakvu situaciju.

Pročitajte još

Ako ja štitim vas kao ljudsko biće ili oni koji vjeruju kao Božije biće, ja nisam, ja sam ateista, ali poštujem taj svjetonazor, to je njihovo pravo i ako štitim njega kao ljudsko i Božije biće pa ja sam automatski zaštititelj i jednog i drugog i trećeg naroda u ovoj državi. Zašto stalno na podjelama živjeti, ne može se živjeti na podjelama te vrste u ovoj državi. Ja pripadam kategoriji građana Bosne i Hercegovine koji su etnički neopredjeljivi i nemam nikakvih prava u odnosu na ove. Ako meni etnička pripadnost ili religijska pripadnost omogućava da mogu ostavrivati svoja prava, a ne moji neki ili vaši ljudski i profesionalni kvaliteti onda od te države nema ništa. To je najveća prevara u ovoj državi koja se dešava.

Ja govorim 30 godina, mi moramo imati odbranbeni mehanizam, kad vas napada gripa, pa mi smo stalno u nekom gripoznom stanju s nekim virusom tog nacionalizma, moramo naći neki antibiotik da se odbranimo od toga.

Antibiotik je svako od nas pojedinačno, da gradi dobro u sebi, da pobijedi zlo u sebi i onda ćemo biti ljudi, ljudska bića vrijedna poštovanja, a ovako ode sve u sunovrat. Samo u ovome ne stranačkom, nego svom, baviti se kao građanski antiratni pokret i to prije 30 godina, u ratu sam krenuo kada ništa nije bilo, protiv rata, protiv mržnje, protiv podjela bilo koje vrste i evo i dalje istrajavam, ali nažalost živimo u takvoj državi gdje se etničko zloupotrebljava u ličnu korist, a ne opštu korist za sve građane BiH”, kazao je uvaženi Šehić na kraju razgovora za Bosnainfo s porukom da ne smijemo gubiti nadu u bolje.