Kolumne

Gdje je BiH nakon 33 godine: Hoćemo li i dalje biti simbol podjela ili simbol nade i zajedništva?

Ovog vikenda obilježeno je 33. godine otkako je Bosna i Hercegovina proglasila svoju nezavisnost, 1. marta 1992. godine, dan koji je označio početak novih političkih, ekonomskih i društvenih promjena, ali i tragičnih sukoba.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Bosna i Hercegovina, zemlja koja se odlikuje bogatstvom kulturnih, etničkih i vjerskih raznolikosti, već tri decenije nastoji pronaći svoj put u postratnom društvu, izgrađujući državne institucije i društveni konsenzus, ali i suočavajući se sa izazovima koji ne jenjavaju.

Ostaci prošlosti i nacionalizam

Rat koji je odnio hiljada života ostavio je duboke ožiljke, a politički naslijeđeni nacionalizam još uvijek igra ključnu ulogu u oblikovanju identiteta zemlje. Iako su prošle tri decenije, Bosna i Hercegovina se i dalje nalazi u stanju političke fragmentacije, gdje tri konstitutivna naroda — Bošnjaci, Hrvati i Srbi — često gledaju jedni na druge kroz prizmu prošlih trauma. Državne institucije, iako postoje, još uvijek nisu potpuno funkcionalne, jer političke stranke koje predstavljaju ove narode ne uspijevaju u dovoljnoj mjeri da se dogovore oko osnovnih pitanja poput reforme ustava, vladavine prava ili zajedničke vanjske politike.

Iako je Dejtonski mirovni sporazum iz 1995. godine donio mir, on je istovremeno uspostavio politički sistem koji je, s jedne strane, osigurao etničku ravnotežu, ali s druge strane zacementirao podjele i često otežao izgradnju zajedničkog identiteta. Tranzicija od rata do mira nije bila jednostavna, iako su postojali ozbiljni napori na izgradnji društvenog sklada, Bosna i Hercegovina i dalje traži unutrašnji mir koji bi omogućio stabilan politički i ekonomski razvoj.

Pročitajte još

Ekonomski usponi i padovi

Ekonomija zemlje kroz posljednje tri decenije bila je pod velikim utjecajem političkih previranja, ratnih posljedica i međunarodnih sankcija. Po završetku rata, Bosna i Hercegovina bila je devastirana infrastrukturno i ekonomski. Privatizacija, koja je trebala biti ključna za tranziciju prema tržišnoj ekonomiji, često je bila neprovođena ili provedena na štetu građana, dok su brojna preduzeća prešla u ruke moćnih političkih oligarhija.

Međutim, u posljednjim godinama Bosna i Hercegovina je doživjela određeni ekonomski oporavak, ponajviše zahvaljujući izvozu roba i usluga, a strani investitori su počeli pokazivati interes za tržište. Ipak, nezaposlenost ostaje jedan od najvećih problema, naročito među mladima, dok emigracija neprestano raste. Iako se zemlja suočava s izazovima, postoji i potencijal za razvoj sektora poput turizma, poljoprivrede i industrije, ali samo uz značajnu političku stabilnost i odgovorne ekonomske politike.

Pristup Evropskoj uniji: Proces bez kraja?

Jedan od najvažnijih ciljeva koji Bosna i Hercegovina postavlja pred sebe je pristupanje Evropskoj uniji. Proces integracija je dugotrajan, a na putu prema EU, zemlja se suočava s brojnim izazovima, među kojima su korupcija, politička nesloga i nedostatak učinkovite vladavine prava. Iako je Bosna i Hercegovina zvanično kandidat za članstvo, mnogi analitičari smatraju da bi Evropska unija trebala prepoznati specifične potrebe ove zemlje i pomoći joj u premostivanju unutrašnjih podjela koje usporavaju proces reformi.

Budućnost Bosna i Hercegovine u Evropskoj uniji zavisit će od političkog konsenzusa među različitim etničkim grupama, kao i od sposobnosti političkih lidera da prevaziđu vlastite interese i stave interes države na prvo mjesto. Sve to, naravno, zahtijeva ozbiljan angažman i međunarodnu podršku.

Zadnje tri decenije: Izazovi, ali i prilike

33 godina od proglašenja nezavisnosti Bosna i Hercegovina još uvijek balansira između prošlih i budućih nedaća. Iako su postignuti značajni koraci u izgradnji mira i stabilnosti, pred zemljom je još uvijek dug put. Politička i ekonomska reforma, vladavina prava, edukacija i borba protiv korupcije ključevi su za održivi razvoj. S obzirom na bogatstvo kulturne baštine, prirodnih resursa i mladih ljudi, Bosna i Hercegovina ima potencijal za pozitivnu transformaciju. Ipak, to neće biti moguće bez istinskog pomirenja među narodima i snažnog političkog konsenzusa koji se ne smije temeljiti na podjelama i interesima, već na zajedničkoj budućnosti i prosperitetu svih građana.

BiH danas je u fazi učenja iz prošlosti i suočavanja s budućnostima, a pitanje je hoće li doći trenutak kada će političke stranke, ali i obični ljudi, shvatiti da je budućnost zemlje važnija od podjela i interesa pojedinca ili etničkih grupa. Tri decenije nisu ništa u istoriji naroda, ali Bosna i Hercegovina svakako mora odlučiti hoće li biti simbol podjela ili simbol nade i zajedništva.

Nedavna presuda Miloradu Dodiku, koga je Sud Bosne i Hercegovine osudio na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika Republike Srpske, izazvala je novu krizu koja uzdrmava ionako krhko društvo u BIH. Tako se naša zemlja nažalost opet našla na raskrsnici kao prije tri decenije. Ostaje nada da će ovoga puta prevladati razum njenih građana i da će poći u pravom smjeru.