Kolumne

"Psihičke manifestacije body shaminga"

„Buljava fuksa. Anoreksična guska!“

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Ove bolne riječi su dio performansa “Body Shame – Ćuti i trpi” koji su osmislile učenice banjalučke Tehnološke škole i predstavile 2. juna na Trgu Krajine.

Ovaj projekat, realizovan uz pomoć UG Genesis Project Banjaluka i UNICEF-a, ima za cilj osvijestiti javnost o štetnosti body shaminga. Podršku u realizaciji pružili su profesorka Nina Babić i glumac Boris Šavija.

Kao što je poznata američka pjevačica i glumica Demi Lovato, koja se i sama borila s body shamingom, rekla:

„Važno je voljeti sebe upravo takvog kakav jesi, jer niko drugi ne može biti ti.“

Body shaming (osuđivanje na osnivu izgleda) može uzrokovati duboke psihičke rane, dovodeći do niskog samopoštovanja, anksioznosti, depresije i poremećaja u ishrani. Osobe koje su često izložene kritikama o svom izgledu mogu početi vjerovati u negativne stavove drugih, što značajno utiče na njihovo mentalno zdravlje.

Pročitajte još

Simptomi koji ukazuju na psihičke manifestacije body shaminga uključuju:

Nisko samopouzdanje

Stalni osjećaj sramote ili krivice zbog izgleda

Izbjegavanje društvenih situacija

Depresivna raspoloženja

Anksioznost

Poremećaji u ishrani, poput anoreksije ili bulimije

Liječenje psihičkih manifestacija body shaminga zahtijeva holistički pristup. Psihoterapija, posebno kognitivno-bihevioralna terapija (KBT), može biti od velike pomoći u prepoznavanju i promjeni negativnih misli i ponašanja. Terapija pomaže pacijentima da izgrade zdraviji odnos prema svom tijelu i povećaju samopouzdanje.

Podrška porodice i prijatelja također igra ključnu ulogu. Razumijevanje i empatija bliskih osoba mogu značajno doprinijeti oporavku. Osim toga, savjetuje se uključivanje u grupe podrške gdje osobe mogu dijeliti svoja iskustva i dobiti podršku od drugih koji se suočavaju sa sličnim problemima.

Pravilna ishrana, redovna fizička aktivnost i tehnike relaksacije također mogu pomoći u smanjenju anksioznosti i poboljšanju ukupnog mentalnog zdravlja. Nadam se da će vam ove informacije pomoći da bolje razumijete psihičke manifestacije body shaminga i da potražite stručnu pomoć ukoliko prepoznate simptome kod sebe ili svojih bližnjih.

Srdačno,

mr sci dr med Aleksandar Pejić, vaš psihijatar